search

Dovolená na ostrově Moen

Ubytování na Moanu, krásném dánském ostrově

Chaty a ubytování v Dánsku

Na jihu Dánska, ještě než přijedete na velké ostrovy Falster a Lolland, vyčnívá z moře malý ostrov, zvaný Moan (dánsky Møn). Přes svoji malou rozlohu (218 km²) má pro Dány zásadní význam z turistického hlediska. Na návštěvníky dýchá klidem zvlněná krajina posetá hrázděnými domky s doškovými střechami a mnoha příležitostmi k ubytování. Na Moanu jsou největším turistickým lákadlem zachovalé megalitické hrobky staré až 4 000 let před n. l. a hlavně pobřeží Baltu s vápencovými útesy a dlouhými písečnými plážemi. Na Moan se nejlépe vybavíte dobrými botami a určitě přibalte i plavky, protože ostrov láká k procházkám po písečných plážích, kolem útesů i zvlněnou krajinou plnou pastvin. Užijte si ubytování v Dánsku v poklidu a bez komplikací.

Z apartmánů na Moanu pastvinami až ke křídovým útesům

Dříve se zde těžila křída, od roku 1984 je území prohlášeno za národní park Moans Klint. Útesy vzhledem ke svému složení ustupují a ubývají 40 cm za rok – není výjimkou, že se do moře při bouři zřítí velký masiv skal i s vrchní částí krajiny. Největší z nich je Dronningestolen (128 metrů). Zkuste apartmány na Moanu, v krajině, kde převažují pastviny a výraznější osídlení je pouze na severozápadě. Tam se nachází i historická metropole Stege (4 tisíce obyvatel), jejímž středem prochází vodní propojení s jezerem Stege Nor. Rezervujte online naše rekreační domy v Dánsku.

Nepřímá cesta autem na dovolenou na Moanu

Vzhledem ke kvalitě silnic v severní Evropě není s podivem, že i přes komplikované územní uspořádání Dánska vedou výtečné silnice až na ostrov Moan. Díky své poloze je však cesta z Čech na dovolenou na Moanu značně nepřímá, avšak užijete si množství mostů mezi ostrovy. Trasa nejprve vede severním směrem přes Německo (přes Berlín, přes Hamburk a přes Kiel) na Jutský poloostrov. Za městem Kolding je třeba držet směr na ostrov Fyn. Po jeho překonání máte na ostrově Sjaeland dvě možnosti. První vede skoro celá po dálnici, ale je výrazně delší. U druhé je třeba u města Salgelse z dálnice odbočit a po silnici č. 22 pokračovat až k přejezdu na ostrov Moan. Nejbližší letiště je v Kodani, kam létá z pražského Letiště Václava Havla denně několik přímých spojů a odtud už to není po dálnici na Moan daleko. Také ubytování v Dánsku na venkově vás plně uspokojí.

Z rekreačních domů na Moanu za křídovými útesy

Odpočinkové místo určené k procházkám a jízdě na kole, to je ideální využití rekreačních domů v Dánsku. K nekonečným procházkám lákají písečné pláže a samozřejmě je možné čas využít i ke koupání v Baltském moři. Další atrakcí na pobřeží je zkoumání usazenin, ve kterých lze objevit zkamenělé živočichy staré 70 miliónů let. Celou řadu jich uvidíte v muzeu vědeckého centra Geocenter Møns Klint.

Pobyt na Moanu chutná po dávné historii

Další atrakcí ostrova je 119 megalitických hrobek starých až 4 000 let př. n. l. Dominuje jim mohyla krále Asgerse, největší chodbový hrob v Dánsku, a pohřebiště Grønsalen Grønjægers Høj složené ze 134 kamenů sestavených do oválu. Vznik města Stege s třemi dochovanými branami (Møllenporten) se váže k původnímu hradu z 12. století. Nevynechejte ani románský kostelík se stropními malbami a vyřezávanou kazatelnou z roku 1630. To však nic není proti kostelu v Elmelunde z roku 1085, což z něj dělá nejstarší budovu v Dánsku. V severovýchodní části ostrova se nalézá zámeček Liselund Slot s doškovou střechou. Vstupte do světa zábavy i dobrodružství a večer se k sobě přitulte v rekreačních domech Dánska.

Prázdninové domy na Moanu mezi památkami a křídovými útesy

Na ostrově Moan se krásně snoubí atrakce přírodního rázu s historií. Vydejte se ze svého prázdninového domu v Dánsku do místního muzea fauny a flory. Cyklisty potěší mírná krajina, která dosahuje prudších kopců pouze u útesů. Cyklostezky jsou značené po celém ostrově, oblíbená je zvláště trasa On Top of The World. Na ostrově najdete také několik historických památek, převážně kostelů nejen ve městě Stege, ale i v okolí.