Dovolená Mon je více, než si umíte představit

Pláže, romantické útesy, krajina jako stvořená k cyklistice, dokonalá infrastruktura a všudypřítomný klid všude kolem – přesně takový rekreační ráj najdete na dánském ostrově Mon (Moen, Mön, Møn). Společně s dalšími báječnými ostrovy Lolland a Falster vytváří region zvaný Jižní Sjaelland. Jeho zeměpisná poloha je definovaná největším dánským ostrovem Sjaelland na severozápadě, Baltským mořem na východě a jihu a Falsterem na jihozápadě. Dopravní spojení, vhodně i pro dovolenou na Monu, zajišťuje hlavní silnice č. 59, která je odbočkou z dálnice E 47 z Kodaně do Rodby. Na ostrov nevede železnice.

Jak si užít prázdniny na ostrově Mon

Rozloha 218 km2 a pouhých 10 tisíc stálých obyvatel svědčí o tom, že Mon není příliš velký ostrov. Jeho povrch charakterizují pláže s bílým nebo hnědým pískem, duny s krásnými výhledy na Baltské moře a především sněhobílé křídové útesy Mons Klint. Dosahují výšky až 150 m a najdete mezi nimi množství pohodových zákoutí s průzračnou vodou. Nebojte se, že prázdniny na Monu strávíte v dlouhých kalhotách a pod zakaboněnou oblohou! Právě naopak, v letních měsících zde teploty vzduchu šplhají k 30 stupňům, mořské vody přes 20 stupňů. Nejlepší pláže se táhnou především na severu ostrova (Ulvshale) a na jihu (Klintholm). Všechny jsou výtečně udržované a nabízejí celou řadu oddechového a sportovního vyžití.

Lákadla rekreačních chat Mon

Nádherná příroda, klidné, často až zádumčivé prostředí a dostatek inspirativních zdrojů dělaly z Monu už v dávné minulosti oblíbené útočiště umělců, zvláště malířů a spisovatelů. Přesvědčte se o tom ostatně sami a vyberte si z dlouhé řady romantických rekreačních chat v Dánsku s výhledem na mořskou hladinu. Vydejte se do městečka Stehe (Stege) s impozantní hradní zříceninou z 12. století a s románským kostelem. Navštivte zámek Lyselund ve stylu italského empírismu s romantickým parkem s umělými jezírky a fontánami. A kdykoliv se oddejte některé z četných sportovních aktivit, kterými Mon doslova překypuje.