Zábava ve Finsku

Finsko oslní v první řadě nádhernou krajinou, pro kterou jsou lesy a vody typickým rysem. Přímo zve k různým aktivitám ve volné přírodě: k dlouhým pěším túrám a horolezectví, k vodním a zimním sportům aj. Hlavní město Helsinky nabízí samozřejmě obsáhlý kulturní program, který se postará o rozmanitost během Vaší dovolené. Abyste si od samého začátku mohli dobře naplánovat svou dovolenou, sestavili jsme pro Vás ke každému regionu přehled nejoblíbenějších pamětihodností. Prohlédněte si naší nabídku ubytování ve Finsku.

hrad Turku

Tento hrad bdí na ostrově v Aurajoki již od konce 13. století. Původně sloužil jako tábor pro vojenské oddíly, později byl sídlem Johana Vasy (syn Gustava Vasy) a jeho manželky. Během druhé světové války byl hrad silně poškozen, dnes je ovšem rekonstruovaný a pyšní se novým leskem. Muzeum vypráví příběh pestré historie hradu, v době vánoční zde můžete obdivovat proslulý prostřený vánoční stůl. Apartmány ve Finsku Vás jistě okouzlí.

Kiseleffův dům v Helsinkách

Až budete v Helsinkách, neměli byste si nechat ujít návštěvu trhu v Kiseleffovém domě. Byl postaven v 18. století a prošel stavebními změnami v letech 1816 a 1818. Celá řada malých obchůdků nabízí i to nejneobvyklejší zboží: finský design, mimořádná umělecká řemesla a hezké suvenýry. Je tu i výstava hraček se starými panenkami a historickými hračkami nebo kavárna.

Prázdninové domy ve Finsku jsou tou nejlepší volbou pro Vaší dovolenou.

Svatá hora Saana

Svatá hora Sámů se nachází v Laponsku a bdí nad vesničkou Kilpisjärvi. Dosahuje výšky 1.029 metrů. Původní obyvatelé Laponska ji ctí již po staletí. Můžete se vydat na její vrchol po turistické stezce, na kterou ovšem Sámové až dodnes nesmí vstoupit. Z vrcholu se Vám nabízí nádherný výhled na celý region.

Ubytování ve Finsku si zamilujete.

Nejvýznamnější stavba Finska: Suomenlinna

Píše se rok 1748: na šesti neobydlených ostrovech u hlavního města Helsinki byly Švédy zahájeny stavební práce na pevnosti Viapori (Sveaborg), aby zabezpečili hranici mezi oběmi zeměmi. Pevnost se považuje za nedobytnou. Ale o 60 let později Rusové dobývají pevnost a v Krymské válce musí čelit atakům francouzsko-anglické flotily. Během druhé světové války dostala pevnost své dnešní jméno: Suomenlinna. Do začátku sedmdesátých let zde velela finská armáda, dnes je Suomenlinna nejdůležitější stavební památkou země a součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Rekreační domy ve Finsku jsou tím nejlepším pro Vaší relaxaci.

šlechtický titul zavazuje: panská sídla země

V celém Finsku najdete nesčetná panská sídla, nejstarší pocházejí z dob tzv. Wasa období (16. století). Jsou to bývalé statky, které byly vybudovány venkovskou šlechtou. Průmyslníci později nechali tyto statky přestavit - okázalé budovy jsou dobře zachovalé, některé byly zrekonstruovány. Mnohá panská sídla byla vybudována vlivnými rodinami oné doby jako Hornovými a Flemingovými. Nejstarší zachovalé domy jsou Kankas v Masku, Vuorentaka v Halikko, Qvidja v Pargasu, Sundholm v Uusikaupunki a Svidja v Sjundeå. Dnes slouží jako muzea, domy pro důchodce či konferenční sídla. Prohlédněte si naše rekreační byty ve Finsku.