search

Dovolená v Laponsku

Chaty a chaupy v Laponsku

Ubytování v soukromí ve Finsku

Jsme Sámové a chcem jimi být, aniž bychom byli více nebo méně než jiné národy. Máme vlastní kulturu, kterou chceme rozvinout a zachovat. Tak jednoduše, tak sebevědomě definuje kulturně-politický manifest Sámů z roku 1971 sebepojetí národa, který žije u polárního kruhu na území čtyř států: Norska, Švédska, Finska a Ruska. Sámové patří k původnímu obyvatelstvu severní Evropy. Byli první, kteří se kolem r. 100 před Kristem usídlili na území dnešního Finska. Později byli sedláky vytlačeni na sever, kde se začali zabývat chovem losů místo honem na losy, začali vést kočovný život.

  • Dnes žijě cca. 6500 Sámů na území Finska, dodnes spousta z nich žije losy a z losů. Kultura Sámů je bohatá a živá - jako kdysi.
  • Tuto unikátní kulturu můžete zažít ve finském Laponsku a v rekreačním domě ve Finsku - a ještě něco navíc.

Severní Finsko neboli Laponsko

Cestování do krajiny fantazie není zcela nemožné. Dovolená ve Finsku vám dopřeje ojedinělé zážitky a poznání přírodních krás. Když si vybavíte severní část Skandinávského poloostrova, co se vám ihned vybaví? Určitě tajemné a okouzlující Laponsko. Rekreace v této oblasti je jako stvořená pro dobrodruhy i romantiky. Subarktické podnebné pásmo je místo, kde leží pohádkové Laponsko. Zasahuje do Finska, ale i do Ruska a na poloostrov Kola. Narazíte na lesy, pláně se zakrslou flórou a jezera. Představte si, jak rychle se zde mění teplota. V létě může být 25 stupňů Celsia a další den i teploty pod nulou. Takové výkyvy počasí zažijete jen zřídka!

Romantické ubytování v soukromí

Původní obyvatelé Laponska jsou Sámové. Finsky se nazývají Lappi anebo Laplas. Po pádu Sovětského svazu si přišli Laponci na vlastní parlament, vlajku i rádiovou stanici. Pyšní se svými výraznými barevnými kroji, především s modrou a červenou. Dnes se nosí kroje většinou při významných příležitostech. Příroda v Laponsku, jakožto i v celém Finsku bere dech. Největším jezerem je Inari. V červenci se v něm můžete i vykoupat. Vzhledem k tomu, že obyvatelé věří na duchy a tajemno, mají svá posvátná místa, zvyky a báje, budete se zde nesmírně dobře bavit i tak trochu bát! Tato oblast není příliš zalidněna, proto se vám může stát, že i pár dní nenarazíte na živou duši! Pozor na medvědy, vlky a divou zvěř! Zarezervujte si co nejdříve rekreační byt ve Finsku.

Ubytujte se v chatách Finska

Za hlavní město tohoto adrenalinového kousku země je označováno Rovaniemi. Sámská kultura je nejlépe vidět v obci Inari. Městský znak tvoří ryba se sobími parohy. Určitě si vychutnáte zajímavosti Sámského muzea a skanzenu v Siidě. Navštívit musíte výstavy a poznáte tak drsné přírodní podmínky. Určitě vás nadchne sobí farma. Projděte si národní parky, například Pyhatunturi s jediným ametystovým dolem Evropy. Milovníci adrenalinu a psů spojí svoje fantazie a projedou se psím spřežením. Klidně si můžete objednat vyjížďku i na několik dnů. V Ivalu si zpevníte své sportovní dovednosti v centru, kde se lyžuje, provozuje pěší turistika a dokonce rýžuje zlato. Toto parádní sportovní centrum hraje prim v létě i zimě. Chaty a chalupy ve Finsku vám nabízejí ohromné radovánky a vybavenost.