Aktivity a zajímavá místa v oblasti finských jezer

Dovolená ve Finsku

Finská oblast jezer nabízí ty nejlepší možnosti pro aktivity ve volné přírodě, především pro vodní sporty. Můžete se zde zabývat veslováním, jachtingem, pláváním a rybařením. Ale i z kulturního hlediska má region co nabídnout. Abyste si svou dovolenou mohli dobře naplánovat od samého začátku, uvádíme zde pro Vás přehled pamětihodností, které se postarají o pestrost během dovolené. Už nyní Vám přejeme spoustu zážitků a hezkou dovolenou ve Finsku.

Kuopio

Toto město s 75.000 obyvateli leží na výběžku u jezera Kallavesi. Svůj největší rozkvět zažilo město v polovině 19. století, když byl otevřen kanál Saimaa, který spojuje město s Finským zálivem. V Kuopio je zoologická zahrada s 40 různými druhy zvířat, jako např. pávi, pštrosi, koně, osli, kozy aj. Různá muzea vyprávějí o dějinách a umění regionu, jako např. muzeum umění nebo ortodoxní muzeum, které vystavuje unikátní exponáty ortodoxní kultury. Dále je to např. i muzeum Snellmana, které pojednává o životě filozofa, politika a publicisty Johana Vilhelma Snellmana. Zarezervujte si co nejdříve apartmán ve Finsku.

Mikkeli

Ačkoli sahá historie města až do středověku, dostala městské právo až v roce 1838. Nesčetné stavby svědčí o pestré minulosti Mikkeli. Patří k nim kamenná sakristie z 16. století, ortodoxní kostel z cihel nebo i dóm z konce 19. století. I muzea města vyprávějí o minulých dobách. V muzeu hlavního stanu vrchního velitele se dozvíte mnoho zajímavého o různých válkách, které zanechaly své stopy i v Mikkeli. Kdo se zajímá spíše o umělecké předměty, měl by navštívit výstavu uměleckých předmětů ze dřeva Puutaidesuurnäyttely (otevřená denně od května do prosince). Jen 4. června každého roku máte možnost prohlédnout si cestovní osobní vůz maršála Mannersheima na nádraží Mikkeli zevnitř. Muzeum Suur Savo se zabývá historií Mikkeli a regionu a vystavuje v několika budovách historické předměty a fotografie. Prohlédněte si naši nabídku rekreačních domů ve Finsku.

Jyväskylä

Město Jyväskylä leží na severním břehu jezera Päijänne. Bylo založeno v roce 1837. Díky vyšším vzdělávacím institucím, které byly první v celém Finsku, bývá často přezdíváno finskými Athénami. Ve městě Jyväskylä je i několik muzeí jako např. Muzeum věnované životu známého architekta Alvara Aalto, rodáka tohoto města, dále jsou to muzeum umění, muzeum obchodu, muzeum letectví, muzeum řemesel, uměleckých řemesel a krojů, muzeum středního Finska, ke kterému patří i skanzen, či výstava zbraní. Kdo plánuje návštěvu vícero muzeí, měl by si koupit kombinovanou vstupenku, která platí pro celou řadu muzeí a stojí jen 10 eur. To vše a ještě mnohem více nabízí dovolená ve Finsku.

Hrad Olavinlinna na ostrově Savonlinna

Na malém skalnatém ostrově v Saimaa byl ve druhé polovině 18. století Erikem Axelssonem Tottem postaven hrad Olavinlinna jako zabezpečení hranic s Novgorodem. Hrad prožil velmi rozmanitou historii a byl po opakovaných mocenských bojích ve švédském a ruském držení. Dnes se tu každoročně konají operní slavnosti. Prohlédněte si chaty ve Finsku.

botanická zahrada Joensuu

Botanická zahrada Joensuu se pyšní více než 1000 druhy rostlin nejrůznějších vegetačních zón. Je tady např. tropický skleník, kde se můžete setkat i s želvami či mluvícím žlutolícím kakadu jménem Juuso. Co si od ubytování ve Finsku přát víc? Od dubna do konce září tu můžete obdivovat i ty nejvzácnější motýly. Park je otevřený celoročně (kromě úterý).

Kajaani

Na řece Kajaaninjoki bylo v roce 1651 hrabětem Peterem Brahem založeno město Kajaani. Zříceniny hradu jsou stále k vidění v samém srdci města se svými 40.000 obyvateli. Rekreační byty ve Finsku Vás jistě okouzlí. Dalšími pamětihodnostmi je dřevěný kostel Paltaniemi s nádhernou nástropní a nástěnnou malbou. Zde se pravidelně konají koncerty. Kdo se zajímá o umění, měl by navštívit muzeum umění v Kajaani. Muzeum Kainuu vypráví mj. o dějinách Kalevaly.