search

Zajímavá dovolená v Auvergne

Průvodce dovolenou v Auvergne

Klidné ubytování ve Francii

Svou svéráznou krajinou, která je převážně kopcovitá až hornatá, láká francouzský region Auvergne k přírodní turistice, k poznání, k historii a třeba také do lázní. Nebylo však tomu tak vždy, neboť tento vnitrozemský, převážně zemědělský a průmyslový kraj byl z hlediska turismu v minulosti tak trochu opomíjený. Teď se cestovní ruch stává dominantním hybatelem lokální ekonomiky a stále více turistů chce prožít dovolenou ve Francii. Přidejte se k nim také vy!

Poznejte z horské chaty v Auvergne zdejší syrovou, kopcovitou krajinu

Region Auvergne tvoří převážně pohoří Massif Central (Francouzské středohoří). Právě proto zde můžete najít řadu našich horských chat a chalup. V Auvergne vás čeká magická krajina: tvary kopců, je jich tady na 80, o sobě dávají tušit, že se jedná o bývalé sopky. Nejznámější z nich je obří vulkanický dóm Puy de Dome (1 464 m n. m.). Nejvyšším vrcholem je však Puy de Sancy s výškou 1 886 m n. m. V jižní části krajinu tvoří především pastviny, zatímco u Les Troncais se rozkládá největší dubový les v Evropě. Kromě hlavního města Clermont-Ferrand, kde sídlí i továrna a vedení společnosti Michelin, je osídlení regionu řídké. Protékají tudy dvě významné řeky: Loira zde pramení a Allier za mnoho let vytvořila mohutné, úchvatné rokle.

Užijte si nezapomenutelnou dovolenou ve Francii.

Jak se dostat ke svému rekreačnímu domu v Auvergne

Stejně jako většinu západoevropských zemí i Francii pokrývá hustá síť dálnic, proto není problém do Auvergne vyrazit autem, i když je cesta dost dlouhá. Nejkratší trasa vede z ČR přímo na západ přes Norimberk, přes Heidelberg, přes Saarbrucken, přes Mety a dále na jih přes Nancy, přes Dijon a přes Lyon. Z něj už to do Clermont-Ferrand není daleko. Výhodou takové dopravy je možnost zastavovat cestou v dalších zajímavých městech a regionech. Chcete-li být ve vašem rekreačním domě ve Francii co nejrychleji, využijte mezinárodní letiště v Clermont-Ferrand. Létají sem linky třeba z Amsterdamu, ale hlavně z Paříže, kam je z Prahy přímé spojení několikrát denně.

Co zajímavého prožijete na dovolené v Auvergne

Zdánlivě nenápadné Auvergne leží uprostřed Francie a láká svou svérázností a také klidem, který je možné zažít jen v přírodě. Nedaleko od metropole Clermont-Ferrand, která si v sobě uchovala střípky staré architektury, tolik typické svou černou barvou od místních stavebních materiálů, se rozkládají hned tři velké přírodní parky plné hlubokých lesů. Ti, kdo rádi chodí, mají možnost vystoupit na nejvyšší sopku Puy-de-Dome. K odpočinku zve lázeňské městečko Mont-Dore. Dámy se během dovolené ve Francii mohou zastavit v původně lázeňském městě Vichy, jehož jméno by jim mělo být díky kosmetické značce povědomé. Při toulkách regionem je také vhodné zabrousit do některých vísek a ochutnat místní speciality, především originální sýry.

Pozůstatky historie na prázdninách v Auvergne, regionu Galů

Oblasti kolem Clermont-Ferrand dal jméno nejsilnější galský kmen Arverniů. Krajinu využívali jako dokonalou ochranu před útočníky z okolí, ale nakonec i toto území ovládli Římané. Ve středověku se ve vládě nad Auvergne vystřídala řada šlechtických rodů. Město Vichy se za druhé větové války stalo centrem fašistické Francie. V Clermont-Ferrand zbylo ze středověkých časů několik staveb, jejichž černá barva má původ ve vyvřelých horninách. Jedná se o katedrálu Notre-Dame, románskou baziliku a několik historických domků.

Zajistěte si co nejdříve své ubytování ve Francii.

Sopky všude, kam se při ubytování v soukromí v Auvergne podíváš

Milovníci přírody si přijdou během při ubytování ve Francii na své. Pestrá krajina plná sopečných vrcholů a vápencových náhorních plošin v sobě skrývá nádherné kaňony, jeskyně a průrvy, jimiž zurčí řeky a potoky. Naleznou zde též mnoho menších jezer, mnohdy vulkanického původu. Množství pramenů se využívá k lázeňským účelům. Objeví tady i neosídlené oblasti, z části zarostlé hlubokými lesy. Mírnější kopce jsou pokryty pastvinami, které jsou základem při výrobě lokálních lahodných sýrů (např. Bleu de Auvergne).

Tipy na aktivity během pobytu v Auvergne

Ačkoliv turisté krajinou Auvergne často projíždějí do oblíbené Provence, obvykle neodolají a dají si zde několik zastávek. Bylo by škoda se nezastavit alespoň u některé z románských památek, kterými je kraj doslova poset. V oblasti se nachází také dost stěn vhodných pro horolezce. I cyklisté si přijdou na své, když využijí klidné silničky křižující často zapadlé vesnice. Zregenerovat je možno v některém z lázeňských městeček. Ve vulkanickém parku okolo Puy de Sansy návštěvníci zábavnou formou objeví to, co se kdysi učili v přírodopisu. Pobyt v Auvergne slibuje nečekané, vzrušující zážitky.

Rodinná dovolená ve Francii bude plná nezapomenutelných zážitků!