search

Dovolená v Limousinu

Rekreační domy a ubytování ve Francii

Nenápadný, prostý, zemědělský kraj Limousin je skvělým místem pro vaše chvíle odpočinku. Vyniká klidem, malebným obrazem krajiny a na první pohled neviditelnými turistickými lákadly. Dříve se jednalo o samosprávní administrativní celek, od roku 2016 však patří pod správní oblast Nouvelle Aquitaine. Právě zásluhou své poklidné atmosféry a svérázného venkovského prostředí jemně propojujícího přírodu s historií nabízí dovolená v Limousinu dostatek příležitostí pro každého milovníka cizích krajů.

Poloha našich rekreačních domů v Limousinu

Zhruba 17 tisíc kilometrů čtverečních velký Limousin leží v centrální části Francie jižně od Paříže a východně od pohoří Massif Central (Francouzské středohoří). Jižní část tvoří Limousinská pahorkatina a sever pohoří Ambazac a planina Plateau de Millevaches, oddělující rozvodí řek Loiry a Garonny. Významná je i 372 kilometrů dlouhá La Vienne protékající přes regionální centrum Limoges. Zimy jsou tuhé, léta naopak dlouhá a příjemně teplá. A rekreační domy ve Francii jsou připravené zabezpečit váš příjemný pobyt.

Několik variant pro cestu autem za pobytem v Limousinu

Po silnici ujedete do centra Limousinu zhruba 1 200 km. Cesta do Francie z ČR vede na západ přes Plzeň, přes Norimberk až k Heidelbergu. Zde se nabízí několik možností, jak pokračovat. První varianta vede kolem Saarbruckenu přes Méty, přes Remeš a kolem Paříže, kde je nutné se držet ukazatelů na Orléans. Na rozdělení dálnice u města Vierzon je třeba dát směrem na Toulouse, ale do Limoges to je už jen asi 150 km. Chcete-li pobytu v Limousinu dosáhnout letecky, v Limoges je mezinárodní letiště, kam sice nelétají přímé spoje z Prahy, ale s přestupem přes Paříž nebo Lyon či další velká evropská města sem spojení je.

Na prázdniny do Limousinu za kulturou, historií a přírodou

Nejstarší doložené osídlení Limousinu je přisuzováno galskému kmenu Lemovitů. Ve starověku patřil Římskou říši, poté pod Akvitánské království. Ve středověku byly hlavními kulturními centry kláštery. Jediným velkým městem je metropole Limoges, kde také najdete řadu apartmánů v Limousinu. Pyšní se krásnou středověkou atmosférou a originálním muzeem porcelánu. Ukrývá historické centrum s katedrálou Saint Étienne de Limoges a s uličkami plnými úžasné středověké atmosféry. V Limousinu je mnoho dalších turistických atrakcí kulturního i přírodního rázu. Význačnou románskou baziliku Notre Dame najdete v Saint Junien. Impozantní zámek v Rochechouartu slouží též jako umělecká galerie, vesnice Collonges la Rouge je známá červeným pískovcem použitým ke stavbě domů. V údolí řeky Dordogne si během prázdnin v Limousinu užijete vodních radovánek a rybaření. Obec Oradour sur Glane připomíná svým nedotčeným stavem vypálení nacisty v roce 1944.

Příroda a dovolená v Limousinu

Přírodní parky Millevaches a Périgord ho obklopují každý z jedné strany. Od severu, plného pastvin, se k jihu postupně táhnou pohoří Ambazac a plošina Millevaches bohaté na lesy a vodní toky. Vrcholky hor zde nepřesahují výšku 1 000 metrů, nejvyšší Mont Bessou dosahuje 977 metrů. Velmi typické jsou dubové háje, kterými se během dovolené v Limousinu budete procházet. Jejich stromy měly význam při výrobě sudů pro zrání vína, dávající lahodnému moku svou nezaměnitelnou chuť.