Dovolená a pobyt v Nizozemsku

Pronájem rekreačního domu v Nizozemsku nebo bytu je individuální formou dovolené, která se těší stále větší oblibě. Až na několik výjimek lze ke všem NOVASOL rekreačním domům a bytům přijet bez problémů osobním automobilem. Výhoda vlastní mobility a nezávislosti je obrovská. Rádi bychom Vás nicméně upozornili na několik důležitých dopravních informací, které platí v Holandsku, a díky nimž snad bude Vaše cesta na dovolenou ještě bezpečnější.

Povolené rychlosti

  • V uzavřených obcích 50 km/h
  • Mimo obec 80 km/h
  • Rychlostní silnice 100 km/h
  • Dálnice 120 km/h
  • Alkohol za volantem
  • Alkohol před jízdou lze požít do výše 0,5 promile.

Mobilní telefon

Od 30.3.2002 platí v Nizozemsku nové podmínky ve vztahu k mobilních telefonům v automobilech. Řdiči automobilů a motocyklů nesmějí bez použítí hands free telefonovat ani telefonáty přijímat. Dále není dovoleno posílat sms, emaily a WAP.Za jízdy nesmí řidič telefon uchopit ani s ním manipulovat. Tato pravidla platí pouze po období, kdy řidič řídí dopravní prostředek. Pro cyklisty, jezdce na koních nebo pro učitele jízdy, kteří jsou jako spolujezdci tento zákaz neplatí.Tato pravidla dale neplatí při používání komunikačních přístrojů, jako jsou krátkovlné vysílačky taxiku nebo civilní vysílačky. Při nedodržení těchto předpisů hrozí pokuta od EURO 13600. Mimo jiné může být mobilní telefon zabaven. Prohlédněte si naše chalupy a chaty v Nizozemsku.

Doprava je rychlá, kvalitní a bezpečná

Nizozemí se řadí mezi nejvyspělejší země na starém kontinentně a to samé platí pro jeho přepravní síť. Doprava v Holandsku se proto pyšní jednou z nejrozvinutějších infrastruktur v Evropě. Po jeho území se můžete pohodlně přepravovat všemi běžnými dopravními prostředky. U pobřeží a na velkých řekách rovněž funguje moderní lodní doprava. Hustá silniční síť v zemi tulipánů odpovídá špičkovým evropským standardům a snadno se díky ní dostanete ke svému rekreačnímu bytu v Holandsku. V Holandsku navíc kolem Amsterdamu a Rotterdamu vedou dálniční okruhy, odpadá tedy zdlouhavý průjezd městem. Základní dopravní předpisy jsou tu stejné jako u nás. Rychlostní omezení je následující: nejvyšší povolená rychlost na dálnici činí 120 kilometrů za hodinu, na hlavní silnici 100 km/h, na vedlejších silnicích 80 km/h a v obcích 50 kilometrů za hodinu. K řízení postačuje platný český řidičský průkaz.

Mezi větrnými mlýny vlakem a lodí

V zemi je v provozu také velké množství železničních tratí, kterými se během dovolené v Holandsku dostanete prakticky kamkoliv. Vlaky jsou čisté, pohodlné a jezdí na čas. Ve většině stanic si jízdenky zakoupíte u pokladen nebo ve žlutých automatech na nádražích. Mají dotykové displeje a obsahují i anglické či německé instrukce. Vzhledem ke své poloze na úrovni hladiny Severního moře nikoho nepřekvapí rozvinutá holandská lodní přeprava. Objednáte-li si některý z prázdninových domů v Nizozemsku u pobřeží a je-li vám více než 21 let, není problém pronajmout si též malý člun či jachtu. K řízení vás proškolí pronajímatel, který rovněž vysvětlí základní pravidla lodního provozu.

Ve dřevácích do letadla i autobusu

Ve velkých městech jako Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Eindhoven, Maastricht a jiných jsou v provozu mezinárodní letiště. Létá z nich i celá řada vnitrostátních linek včetně nízkonákladových, letecká přeprava v rámci dovolené v Nizozemsku nemusí být tudíž nutně příliš nákladná. Letenky si nejlépe vyhledáte a objednáte online. V každé větší nizozemské aglomeraci bezvadně funguje městská hromadná doprava. Její obrovskou výhodou je, že stačí jedna permanentní předplacená karta, takzvaná OV-chipkaart, kterou můžete použít pro cestování po kterémkoliv městě s MHD v zemi. U zastávek naleznete hustou síť automatů, pomocí nichž můžete kartu kdykoliv dobíjet.