search

Dovolená ve Frísku

Rekreační domy ve Frísku, prázdninové a rekreační domy v Holandsku

Milujete-li vodu; potom musíte určitě navštívit Frísko! Obklopí vás úžasná krajina skládající se z 650km vodních cest, vnitrozemního moře a fríských ostrovů. Prakticky každý rekreační dům ve Frísku tak leží přímo u vody nebo v její blízkosti. Kromě toho je ale Frísko také bohatou kulturní pokladnicí.

Leeuwarden

Město Leeuwarden má bohatou historii. Hezké staré budovy, kavárny, restaurace a množství obchodů tak udělají z každé procházky nezapomenutelný zážitek. Hlavním poznávacím bodem města je 40m vysoká věž Oldehove s nádherným výhledem na celé město a okolí. Světoznámou atrakcí je rovněž proslulé muzeum keramiky. Vaše dovolená v Holandsku prostě nemůže být úplná bez návštěvy tohoto velkolepého města.

Atrakce

Z pohodlí vašeho pronajatého rekreačního domu ve Frísku můžete navštívit celou řadu atrakcí. Rozsáhlé zábavní parky zde sice nenajdete, ale za to se můžete těšit na záplavu malých parků a dětských hřišť. Za pozornost určitě stojí vodní zoo Leeuwarden, která se specializuje na život pod vodou. Zábavní park Duin en Zathe v Appelscha je malý park plný atrakcí a zábavy - pro malé Monkey cage a pro velké Top Dance.

Region

Krajina ve Frísku je nesmírně rozmanitá. V oblasti Gaasterland najdete lesy, ve Friese Wouden lesy, vřesoviště a písečné duny. Pravidelné trajektové spojení vás pohodlně dopraví na ostrovy Vlieland, Terschelling, Ameland nebo Schiermonnikoog, které patří k oblíbeným cílům jednodenních výletů. A nezapomeňte na malebné vesničky Sneek, Staveren, Hindeloopen, Schlösser a Workum!

Pobřežní Frísko, oblast, kam Martina Sáblíková jezdila pro inspiraci

Tajemný kraj Frísko leží na severovýchodě země a liší se od zbytku Nizozemska především osobitou kulturou a vlastním jazykem, fríštinou. Oblast je skvělým místem k dovolené v Holandsku, zejména pro milovníky pěší turistiky a cykloturistiky v nádherné divoké přírodě, ale také pro nadšence do vodních sportů. Ve Frísku se totiž nachází rozsáhlý řetěz vzájemně propojených sladkovodních jezer, ráj koupání a rybaření i centrum dokonalé relaxace jako stvořené k procházkám. V oblasti Fríských jezer narazíte na nepřeberné množství půjčoven lodí a hausbótů, které mohou být zajímavou alternativou dopravy v Holandsku v rámci vašich prázdnin.

Unikátní fríské památky obklopené přírodou

Jedinečné pobřeží Waddenského moře se nachází na seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO. Kromě skvostných pláží s bílým pískem oplývá rovněž nádhernou krajinou se vzácnými zástupci fauny a flóry. Objevíte zde čtyři pečlivě chráněné národní parky Lauwersmeer, Schiermonnikoog, Drents-Friese Wold a Alde Faenen. I v jejich blízkosti naleznete některé z našich stylových chat a chalup  ve Frísku. Hlavním městem provincie je rozkošný, stotisícový Leeuwarden s bohatou historií, sahající až do třináctého století. Jeho fotogenické historické centrum, jemuž vévodí mohutná novogotická katedrála svatého Bonifáce, je vyhlášené zejména řadou honosných, starobylých měšťanských domů, lemujících spolu s promenádami zdejší vodní kanály. Také Leeuwarden nabízí pestrou škálu útulných rekreačních domů.

Frísko jako centrum vodních sportů

Pobřeží Fríska se každoročně v létě stává centrem vodních sportů a dějištěm mnohých zajímavých šampionátů a soutěží v rozličných disciplínách. K nejproslulejším závodům patří jachtařské podniky Skutsjesilen a Sneekweek, pořádané Královským jachtklubem. Divácky atraktivní, tradiční alternativou vodních sportů je tu například Fierljeppen, skoky o tyči přes vodu. V zimě je Frísko místem konání největší rychlobruslařské události světa, dvousetkilometrových závodů Elfstedentocht po zamrzlých kanálech, řekách a jezerech. Ročně přiláká na 16 000 amatérských i profesionálních bruslařů. Trasy vedou i mnohými historickými městy, a pokud se rozhodnete strávit zimní dovolenou v Nizozemsku, rozhodně si nenechte tuto proslulou soutěž ujít, ať už jako divák či účastník.