Chaty a chalupy ve Frísku

Frísko, nevšední dovolená v Nizozemsku

Chaty a chalupy v Holandsku - dovolená a ubytování v Holandsku

Nádherný holandský kraj Frísko objevíte v severovýchodní části země u malebného pobřeží Waddenského moře. Dovolená v Holandsku je tu vyhledávaná zvláště pro malebnou přímořskou přírodu. Oblast je jako domov mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů chráněna UNESCEM jakožto světové přírodní dědictví. Frísko je významným centrem vodních sportů a především srdcem holandské cykloturistiky a je doslova protkáno stovkami kilometrů kvalitních tras. Ve Frísku, jehož historie sahá až do mytických časů Vikingů, narazíte na spoustu monumentálních historických památek a poznáte také svébytnou kulturu oblasti, která ji odlišuje od zbytku země. Kraj se pyšní vlastním jazykem – fríština je směsicí holandštiny a angličtiny a zároveň jedním ze dvou oficiálních úředních jazyků Nizozemska.

Co dělat během ubytování ve Frísku

Během dovolené v Nizozemsku určitě neopomeňte navštívit velkolepé hlavní fríské město Leeuwarden, kulturní a obchodní centrum kraje. Vyznačuje se zejména spoustou výstavních středověkých měšťanských domů z patnáctého století a jeho skvostné historické centrum obklopuje výraznou novogotickou katedrálu Svatého Bonifáce. Opravdovou romantiku poklidných vodních kanálů, lemovaných promenádami se stylovými gastronomickými podniky, nabízí druhá největší aglomerace Fríska, téměř padesátitisícový Drachten. Jeho historie sahá až do dvanáctého století, ovšem největší rozmach zaznamenal počátkem století dvacátého. Pozoruhodný střed města pohodlně prozkoumáte i z loďky prostřednictvím umělého vodního kanálu Drachtstervaart.

Atrakce jedinečného regionu Frísko

Významné centrum vodních sportů s třinácti marinami, ale také pozoruhodné město plné velkolepých památek, to je Sneek. Byl založen před více jak tisíci lety a můžete tu obdivovat mimo jiné mohutný gotický kostel Martinichurch s unikátní zvonkohrou nebo středověkou Vodní bránu. Jedním z nejstarších měst, s nimiž se na dovolené v Holandsku potkáte, je Franeker s mohutnou barokní radnicí a prvním planetáriem světa Eise Eisinga Planetarium. Hansovní přístav Bolsward se chlubí velkým protestantským kostelem a bruslařským maratónem Elfstedentocht.