Rekreační domy ve Frísku

Frísko, aktivní dovolená v Nizozemsku

Dovolená a ubytování v Holandsku

Frísko je svébytná část Nizozemska, rozprostírající se na severovýchodě země u pobřeží Waddenského moře. Jeho historie sahá až do vikinských dob! Oproti zbytku Holandska má Frísko osobitou kulturu a také vlastní jazyk, holandštinu a angličtinu kombinující fríštinu. Užijte si dovolenou v Holandsku, vždyť Frísko je rájem cykloturistiky a známým centrem vodních sportů, zejména jachtingu. Frísko se vyznačuje hlavně unikátní přírodou kolem Waddenského moře. Naleznete tam nejkrásnější pláže v Nizozemsku i romantickou oblast písečných dun, mokřin a lužních lesů, jež jsou domovem ojedinělých zástupců evropské fauny a flóry. Území je chráněno organizací UNESCO jako přírodní dědictví.

Co navštívit v rámci ubytování ve Frísku

Metropolí a kulturním centrem Fríska je stotisícový Leeuwarden, středověké město s historií sahající až do desátého století. Architektonickou malebnost Leeuwardenu podtrhuje zejména množství okázalých měšťanských domů z 15. a 16. století a jeho historickému centru dominuje novogotická katedrála Svatého Bonifáce. Město je proslulé i tím, že se zde narodila nejslavnější špiónka první světové války Mata Hari. Dávná historie na vás při dovolené v Nizozemsku dýchne také ve středověkém Franekeru, který je jedním z nejstarších holandských měst a jehož vznik je datován do počátku devátého století. Franekeru vévodí monumentální barokní radnice a jeho centrum je plné pozoruhodných starobylých budov. Zdejším unikem je nejstarší planetárium světa Eise Eisinga Planetarium, v němž spatříte plně funkční mechanický model sluneční soustavy z roku 1781

Magnety historického regionu Frísko

Časy Vikingů pamatuje také hrdé hansovní město Bolsward, jež bylo ve středověku důležitým přístavem a obchodním uzlem. Jeho nejznámějšími památkami jsou mohutný protestantský kostel a výstavní středověká budova radnice. Bolward je také jedním z míst, které protíná každoroční světoznámý bruslařský maratón Elfstedentocht. Vyzkoušejte dovolenou v Holandsku! K dalším pěkným fríským městům se řadí Drachten s typickými grachty a tradičními restauranty, starobylý Sneek s historickou zvonkohrou a Heerenveen s muzeem moderního umění. Za návštěvu stojí i Západofríské ostrovy na pomezí Waddenského a Severního moře.