Gelderland, holandské prázdniny jako ze sna

Chaty a chalupy v Holandksu - dovolená a ubytování v Holandsku

V Geldrech si během dovolené v Nizozemsku přijde na své téměř každý návštěvník. Díky hustým, romantickým lesům, protkaným kilometry turistických tras a cyklostezek, si tento největší holandský kraj právem vysloužil přídomek „Zelené srdce Nizozemska“. Objevíte tu však také poklidnou venkovskou krajinu, historická města a moderní, rušná průmyslová centra. Díky pestré a dlouhé historii Gelderlandu jsou jeho hlavní devizou především památky. Téměř na každém kroku tu narazíte na hrady, zámky nebo velkolepé kostely a katedrály. Význačným rysem provincie je řada pozoruhodných středověkých sídel, patřících k nejstarším v Holandsku. Rekreační chaty v Holandsku jsou tu zárukou skutečně nezapomenutelného pobytu.

Žádný most v Gelderlandu není nikdy moc daleko

Prakticky každá obec Gelder ukrývá něco zajímavého. Zutphen vyniká kostelem St. Walburga, Barneveld letohrádkem Schaffelaar. Nedaleko Doetinchemu můžete v rámci dovolené v Holandsku obdivovat nádherný vodní zámek Slangenburg a za výlet rozhodně stojí i městečko Ede. Samozřejmě, že všude narazíte na typické větrné mlýny. Milovníci druhé světové války si zajisté přijdou na své v pozoruhodné metropoli Gelderlandu, stopadesátitisícovém Arnhemu. Odehrála se u něj proslulá spojenecká osvobozovací operace Market Garden, o níž byl natočen slavný film Příliš vzdálený most. Arnhem má však historii sahající hluboko do středověku, proto zde objevíte i množství různých pamětihodností.

Nadšenci do architektury si v Nizozemí pošmáknou

Objednejte si v Gelderlandu rekreační dům a poznejte starobylou perlu Nijmegen, jež nedávno oslavil dva tisíce let existence. Ve zdejším bohatém muzeu Valkhof se hodně dozvíte o středověké a ještě dávnější historii regionu. Na vlastní oči se o ní přesvědčíte v ruinách amfiteátru z prvního století před Kristem nebo u pozůstatků mohutné románské kaple ze století osmého. První zmínka o třetím největším městě regionu, Apeldoornu, pochází též z raného středověku. Jeho nejznámější atrakcí je velkolepý barokní zámek Het Loo, obklopený skvostnými zahradami. Pro nejmenší je v Apeldoornu připraveno unikátní zoo. A vydáte-li se ze svého rekreačního apartmánu po dálnici na západ, do hodinky dorazíte do Utrechtu a Amsterdamu.