Dovolená v Abruzzo

Region Abruzzo sice nepatří k těm turisticky nejvyhledávanějším v Itálii, neznamená to však, že by oproti jiným oblastem na Apeninském poloostrově nabízel méně důvodů ke strávení krásné dovolené. Právě naopak, Abruzzo se pyšní dlouhou a bohatou historií, fascinující přírodou v čele s nejvyššími partiemi Apenin a řadou zajímavostí. Několik národních parků regionu Abruzzo je rájem pěší turistiky. Užijete si tady nekonečných toulek mezi historickými podhorskými městečky, jako například Castel del Monte a San Stefano di Sessanio, skrytými v rozlehlých lesích, kde se prohánějí medvědi a vlci. U moře se nacházejí méně známá, avšak o nic méně lákavá prázdninová střediska Palmové riviéry s krásnými, převážně úzkými a písečnými plážemi.

Z apeninských výšin za Panardou

Abruzzo, to jsou především kopce, hory a skalnaté štíty. Od úzkého pruhu nížiny lemující pobřeží Jaderského moře se postupně zvedají mohutné masívy, jimž dominují Gran Sasso (2 914 metrů) a Majella (2791 metrů). Z typicky středomořského, příjemného a teplého podnebí se tak můžete velice rychle dostat do vysokohorského prostředí, kde si v zimě skvěle zalyžujete ve ski areálech Rivisodnoli, Pescocostanzo nebo Roccaraso. Využijte nabídku ubytování v Itálii a ochutnejte specialitu regionu, slavnostní oběd zvaný Panarda. Obsahuje až třicet chodů, k nimž může patřit například výživná bodláková polévka zuppa di cardi, lahodný králík coniglio alla chietina či hutné ragú maccheroni alla chitarra. Zapíjí se pochopitelně vínem ze zdejších vyhlášených vinohradů, které pokrývají významnou část hospodářsky obdělávané půdy.

Přístavní Pescara, klidné Martinsicuro

Máme pro vás kvalitní ubytování Abruzzo, jehož nejlidnatějším městem je Pescara. Koho omrzí dvacet kilometrů pláží v čele se Silvi Marina, údajně nejlepší v Itálii, a akvapark v Montesilvano, může tu navštívit řadu památek. V okolí bulváru Corso Umberto I.stojí renesanční kostel San Silvestro, bazilika Madonna dei sette dolori nebo knihovna v Palazzo del Governo. Moderní část města zastupuje katedrála San Cetteo a velkolepý most Ponte del Mare. Sladkou tečkou za příjemně stráveným dnem může být vyhlášený dezert parrozzo podávaný v místních cukrárnách. K nejoblíbenějším resortům riviéry se řadí klidné Martinsicuro s pohodovou palmovou promenádou a nedalekým akvaparkem Onda Blu v Tortoreto Lido. Milovníky kultury potěší červencový festival Citta di Martinsicuro - art exhibition, sportovci zase ocení cyklistickou stezku Corridoio Verde Adriatico vedoucí podél Jadranu z Ravenny do Santa Maria di Leuca. Centrem riviéry je přístav San Benedetto del Tronto. Antické divadlo, katedrálu a klášter turisté obdivují ve městě Fermo, Offida ukrývá kamenný kostel Santa Maria della Rocca a opevněnou radnici. Ke světoznámým místům se bezpochyby řadí Loreto s kostelem, Numana zase proslula nádhernou atmosférou s prudkými, skalnatými útesy a Castelfidardo produkcí harmonik.

Aquila, Sulmona a jiné skvosty Apenin

V nitru Apenin, v blízkosti národních parků Maiella a Abruzzo, stojí rodiště antického básníka Publia Ovidia Naso, starobylá a sladká Sulmona. Kromě svých mandlí v cukru (confetti) je vyhlášená i takzvanou Ovidiovou vilou, katedrálou San Panfilo a středověkým akvaduktem Fontana del Vecchio. Nedaleké Cocullo je populární pro svou květnovou Slavnost hadů (Processione dei Serpari). Dvěma magnety láká Pacentro, mají tu totiž překrásný zámek a pochází odsud… rodina zpěvačky Madonny. Zkuste naše ubytování Abruzzo a nebudete litovat. Hlavním městem regionu je úžasná Aquila skýtající veliké množství pamětihodností. Rozhodně byste neměli vynechat baziliky Santa Maria a San Bernardino, palác Emiciclo, pevnost Forte Spagnolo, katedrálu, tryskající Fontanu delle 99 cannelle či archeologické naleziště Amiternum. Blízko Aquily leží pitoreskní Preturo, z nějž jsou snadno dostupné vysoké hory, teplé moře i věčně pulsující Řím. Velké oblibě se těší i vysokohorské jezero Scanno se stejnojmenným starobylým městečkem, v němž se vždy v srpnu koná festival vážné hudby. Mezi úzkými a klikatými uličkami, schodišti a náměstíčky jsou vtěsnány kostelíky jako Santa Maria della Valle nebo San Rocco, fontány a paláce. A za nimi se hned zvedají všudypřítomné a okouzlující Apeniny.