search

Dovolená ve Friuli/Furlánsko

Rekreační domy a ubytování v Itálii

Friuli Venezia Giulia má obrovský potenciál pro lyžaře

Friuli Venezia Giulia je jeden z 20 italských regionů. Co se velikosti týče, tak se řadí na páté místo. Ubytování v Itálii, ve Friuli nebudete litovat, protože tady si vychutnáte přírodu, historické památy. Lidé sem velmi často jezdí za turistikou. Bohužel se tato oblast dost často využívá pouze jako transit dále do Itálie nebo do sousedního Chorvatska.

Terst – hlavní město regionu

Hlavním městem Friuli-Venezia Giulia je Terst. Ve městě na vás dýchne pozůstatek po autorech jako je James Joyce, Italo Svevo nebo Umberto Saba, kteří tady tvořili svá díla. V Terstu najdete i tři muzea věnovaná literátům a literatuře. Po zakoupení ubytování v Itálii, ve Friuli určitě nevynechejte noční procházku městem. Z památek bychom mohli jmenovat například zámek Marimare, hrad San Guisto, odkud je krásný výhled na okolí. Zajímavostí Terstu je kříženec mezi lanovkou a tramvají, který byl uveden do provozu už na počátku dvacátého století, přesto je stále funkční. Za Rakouska-Uherska býval Terst nejdůležitějším přístavem monarchie. Z tohoto důvodu, ve městě žili lidé všech národností i vyznání. Dodnes je to patrné na demografické skladně obyvatelstva.

  • Aquieleia je malé městečko nacházející se na okraji regionu, zajímavé je tím, že antické pozůstatky byly zapsaná na Světový seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Výborné lyžařské podmínky ve Friuli

Friuli si oblíbí asi nejvíce lyžaři. Zimních radovánek si budete užívat v Julských Alpách, které nabízejí dlouhé, široké, upravené sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Pro Moravany je to asi nejbližší italské středisko – necelých pět set kilometrů. Cenově přijatelné nejsou nejen ski pasy ale i ubytování v Itálii, ve Friuli. Navíc budete mít možnost prohlédnout si areál, kde se pořádá Světový pohár ve sjezdovém lyžování nebo Univerziáda. Bohužel kandidatura na pořádání olympijských her byla zatím neúspěšná. Další zajímavostí jsou i mezistátní sjezdovky, tedy areál nacházející se na italsko-slovinské hranici. Nadšeni budete i z toho, že lanovky a sjezdovky nejsou přeplněné, protože zatím střediska ve Friuli turisté tolik nenavštěvují, bohužel.

Krajina

Friuli Venezia Giulia zahrnuje velké množství přírodních zajímavostí, od Dolomit po jezera a údolí až k pobřeží, jehož součástí je i region Veneto, který je charakteristický svými písečnými plážemi a od Terstu (Trieste) po Monfalcone se vyznačuje výrazným skalnatým pobřežím. Rekreační domy v Itálii vám dodají energii!

  • Aktivity: V regionu lze podnikat mnoho věcí a také si zasportovat v létě i zimě. Pro zimní sporty je ideální Tarvisio, Piancavallo a Saurius. Ale sportnovat nebo relaxovat v lázních můžete i v létě v městech Grado, Lignano, Bibione, Caorle a dalších.

Města

Ve Friuli se nacházejí nádherná města jako Aquileia - antické římské impérium patřící do světového dědictví UNESCO, Terst (Trieste) se svým skoro středoevropským kouzlem, Gorizia se svým známým středověkým hradem a krásné městečko Udine s úchvatným hradem. Další města a vesničky jako San Daniele del Friuli, Cividale kulturně obohacují region. Rekreační domy v Itálii vám padnou do noty!

  • Kuchyň: Tradiční jídla a příchutně a výběrová vína. V regionu Friuli Venezia Giulia si můžete vychutnat pokrmy jako veprové párečky, šuku San Daniele a prostá jídla jako tradiční Frico, vynikající dezerty mezi které patří jablečný závin a Gubana (typický dort) a vína jako Tocai, Ribolla a Refosco.