Toužíte-li poznat Janov, zajistěte si pronájem vily Ligurie

Dovolená v Ligurii

Poznejte Janov, veliké a krásné město pod Apeninami na kraji Levantské riviéry, rodiště Kryštofa Kolumba. Historické čtvrtě se skvostnými paláci se tady střídají s moderními předměstími na svazích hor protkaných tunely, výtahy a lanovkami. Pokud je před vámi dovolená Itálie autem, Janov vás rozhodně nezklame. Má za sebou bohatou historii od římských dob přes mocnou středověkou republiku až po středisko osvobozeneckého hnutí při vzniku Itálie v 19. století (rodiště revolucionáře Mazziniho). Žádný div, že je tu soustředěno ohromné množství památek a jiných turistických lákadel.

Za Kolumbem a Svatým pohárem

Pronájem vily v Itálii vám umožní spatřit Kolumbův rodný dům. Nachází se na Via Dante kousek od Porta Soprana, monumentální brány s dvěma mohutnými věžemi. K nejnavštěvovanějším janovským atrakcím dále patří Dóžecí palác na Piazza de Ferrari, administrativní centrum někdejší aristokratické republiky. Současná radnice se nachází v Palazzo Tursi. Uvnitř je možné shlédnout Kolumbovy písemnosti a Paganiniho housle.

Ještě větší vzácnost čeká v katedrále San Lorenzo. Její chrámová pokladnice se honosí údajným Svatým pohárem, z něhož prý Ježíš Kristus pil při Poslední večeři. Bývalou katedrálou je i barokní chrám San Siro. Nepřehlédnutelná je rovněž obchodní burza na Piazza Bianchi, z něhož vede středověká Zlatnická ulička (Via degli Orefici). Z paláců se nesmí vynechat královský Palazzo Reale s bohatou výzdobou (včetně obrazů od Veroneseho, Tintoretta či Van Dycka) a ty na stylové ulici Via Garibaldi. Galerie s díly Rubense, Dürera nebo Caravaggia se ukrývají v Bílém (Palazzo Bianco) a Červeném paláci (Palazzo Rosso).

Dovolená Itálie autem, obří akvárium lanovkou

Koho bolí nohy a chce si odpočinout, může se vyvézt lanovkou na Monte Righi a z místního parku del Peralto se kochat výhledem na město. Panoramatické rozhledy skýtá také Corso Magenta, kam vede lanovka Santa Anna. Další lanovka jezdí kousek od paláce Doria Pamfili, kde žil Giuseppe Verdi, na kopeček Granarolo. Villetta Di Negro je pěkný romantický park v centru sousedící s expozicí východoasijského umění Museo Chiossone. V Janově se také nachází druhé největší evropské mořské akvárium. Jenom mimořádné zážitky slibuje pronájem vily Ligurie. Třeba vyhlídkovou plavbu po janovském přístavu. Ten je největší v Itálii a pyšní se charakteristickým, 80 metrů vysokým majákem Lanterna. Zajímavé pohledy na něj poskytují cesty a silnice vinoucí se v okolních kopcovitých čtvrtích. Rychlý přístup k nim zajišťuje řada veřejných výtahů. Příjemnou procházku u moře nabízí výletní bulvár Corso Italia.