search

Dovolená v Nikósii

Prožijte báječný pobyt v kyperském hlavním městě Nikosia

Město Nikosia, nebo též řecky Lefkosia, je úchvatnou metropolí Kypru, čarovného ostrova, kde se fantastické podmínky ke koupání a mořským radovánkám snoubí s množstvím unikátních starověkých památek. Ve spojení s širokou paletou kvalitních služeb a půvabnou přírodou se jedná o ideální místo k prožití vaši letní dovolenou na Kypru. Centrum třetího největšího ostrova Středomoří se rozprostírá v srdci jeho vnitrozemí a je rozděleno na řeckou a tureckou část. Sídlí tu vládní, správní a soudní instituce a také Kyperská universita. Vydáte-li se ze svého apartmánu v Nikósii na jihovýchod, očekává vás památkový klenot a jedno z nejstarších měst Kypru, starověká Larnaka, známá už z Bible jako místo života vzkříšeného Lazara.

Prázdniny v kyperském srdci

První osídlení Nikosie se datuje až do doby bronzové, tedy 2 500 let před naším letopočtem, a pestrá historie tu zanechala množství architektonických pozoruhodností. Poznejte během ubytování v Nikósii středobod aglomerace, monumentální mešitu Selimiye, která byla otomanskými Turky vybudována z původně gotické katedrály svaté Sofie. Pitoreskní nikosijské staré město, plné křivolakých uliček, lemovaných středověkými domy, disponuje kromě našich apartmánů také opravdu jedinečnou kyperskou atmosférou. Je obehnáno mohutným opevněním z dob Benátské republiky. Pozoruhodnou stavbou je zde též akvadukt, vybudovaný Turky počátkem 18. století na místě antického, jenž byl nejstarším na Kypru.

Putování mytickou kyperskou krajinou

Jen několik desítek kilometrů jihozápadně od Nikosie se hrdě vzpínají až dvoutisícové vrcholky největšího kyperského pohoří Troodos. Dovolená na Kypru tady díky divoké krajině a úžasným výhledům získává zcela nový rozměr. Turisty okouzluje kromě nádherné přírody taktéž četnými vinohrady na jižních svazích, které jsou centrem ostrovního vinařství. Využijte svého ubytování v Nikósii a navštivte i druhé největší kyperské město Limassol, obklopené helénskými památkami a křižáckými hrady, z jihu lemované fantastickými plážemi s jemným bílým pískem. Nejstarší dochované fundamenty staveb na Kypru pocházející z neolitických časů, tedy již ze sedmého století před naším letopočtem, naleznete v Choirokoitii, zapsané na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.