Památky v Budapešti

Budapešť rozhodně patří mezi nejkrásnější města v Evropě, které se pyšní celou řadou historických památek. A Maďarskou zajímavostí není pouze Balaton.

Parlament Parlament Budapešť

Sídlo Maďarského parlamentu je jedním ze znaků Budapeště a zároveň největší a nejmajestátnější budovou v zemi. Budova dosahuje obrovských rozměrů a při pohledu od řeky si vykroutíte hlavu, pokud si jí opravdu chcete prohlídnout celou. Je dlouhá 267 metrů, 96 metrů vysoká a pojme 691 místností. Inspirací pro tuhle stavbu byl Londýnský parlament. Výstavba parlamentu trvala neuvěřitelných 22 let, byla dokončena v roce 1896. Celé dílo je krásně a bohatě zdobeno, zvenku ho stráží 88 soch významných Maďarů. Na stavbu bylo použito více než 50 kilogramů zpracovaného zlata. Fasáda je zdobená do detailu neogotickými znaky, ale půdorys je pojat barokně. Téměř každá střecha je zvýrazněna štíty s neogotickými jehlany.

Bazilika Sv. Štěpána

S výstavbou velkého kostela začali v roce 1851 a v roce 1868 se jedna z kopulí propadla. Celý kostel byl dokončen po dlouhé době až v roce 1905. Hlavní kopule se tyčí do výšky 96 metrů a je tedy stejně vysoká jako parlament. Pojme více než 8500 lidí a patří mezi největší posvátnou budovu v Evropě. Uvnitř najdete mimořádně velké varhany, které mají přes 6000 píšťal. Nejkurióznější vnitřní lákadlo je mumifikovaná ruka krále Štěpána, uložena v kapli svaté Pravice.

Andrássyho třída

Nedaleko baziliky Sv. Štěpána se táhne Andrássyho třída, jedna z nejzajímavějších ulic ve městě. Je 2,5 kilometru dlouhá a v některých částech dosahuje šířky 45 metrů. Pod třídou vede druhé nejstarší metro v Evropě. Některé stanice metra určitě stojí za návštěvu. Původní soustavy zde byly v provozu dlouhých 100 let do roku 1973, nyní je najdete vystavené v nedalekém muzeu na stanici Deák tér. Nejznámějším dílem na trase je státní opera. Další známá stanice s obří křižovatkou se jmenuje Oktogon. Andrássyho třídu uzavírá vstup do městského parku, v němž se nachází známé lázně Szécheniy, ZOO a park Vidám.

Náměstí hrdinů

Náměstí vás na první pohled upoutá na památník Milénia. Stavba obrovského sloupu trvala 30 let a byla dokončena v roce 1926. Na 36 metrů tyčící se památníku je socha archanděla Gabriela a pod ním se nachází 7 knížat se samotných Arpáde v čele. Za pomníkem stojí v půlkruhu 7 osobností, které ovlivnili maďarské dějiny. Náměstí je ohraničeno z obou stran muzeem krásného umění a výstavní halou.

Královský palác

Palác se potýkal po dobu své existence řadou změn. Původně na místě paláce stál gotický palác, který byl postupně přestaven do současné podoby hradu. Během rekonstrukce ve 20.století byly nalezeny pozůstatky z 15.století. Do dnes jsou vykopávky odkryty pro veřejnost. Severovýchodní nádvoří paláce zdobí Matyášova fontána.

Kostel Sv. Anny

Kostel s dvojicí věží patří k nejkrásnějším ukázkám zdejšího baroka. Stavba byla zahájena v roce 1740, ale v roce 1763 byl zničen zemětřesením. Úplných oprav se kostel dočkal až v roce 1805. Uvnitř najdeme přepychovou barokní kazatelnu, která je zdobena zlatem.

Židovská čtvrť

V 19.století byla založena rozsáhlá židovská obec v Alžbětině městě. Židé se bez problémů začlenili mezi místní obyvatele. Zde vzniklo několik synagog ale jen jedna patří k těm nejkrásnějším. Velkou synagogu řadíme mezi největší v Evropě, která byla postavena v roce 1959 v byzantskomaurském stylu. Je tvořena třemi sítěmi, podle ortodoxní tradice má rozdělené síně pro ženy a muže zvlášť. Kapacita je pro 3000 věřících. V roce 1931 zde vzniklo muzeum. Nedaleký pomník holokaustu - překrásná smuteční vrba, která je kovaná ze slitin kovů se stala pamětním skvostem. Pomník byl odhalen v roce 1991 na památku 600 000 židů zavražděných nacistů.

Rybářská bašta

k níž se váže kus historie o které nestačí číst - to musíte na vlastní oči vidět!

Rybářská bašta

Rybářská bašta

Tak už na nic nečekejte, vyberte si z naší nabídky ubytování v Budapešti.