search

Dovolená u Balatonu

Dovolená v rekreačním domě u Balatonu

Ubytování v Maďarsku

V Transdanubii je největší a nejteplejší vnitrozemské jezero Střední Evropy. Je to Balaton, který je 77 kilometrů dlouhý a místy až 14 kilometrů široký. Maďarské moře je nepochybně nejoblíbenější destinací v zemi. Rekreační domy, chaty, byty a apartmány v Maďarsku čekají rok co rok na hosty. Milovníci slunce a vody si zde na plážích přijdou na své.

Dovolená v Maďarsku

Od kdy Balaton takto fascinuje lidi a stal se prázdninovou destinací, není známo. Říká se, že to mohl být některý z básníků. Před více než dvěma sty lety sem ještě nikdo nejezdil, ale od počátku 19. století se o Balatonu začalo psát v knihách, později i v novinách a v dnešní době se o něm baví mnoho cestovatelů, kteří se sem rádi vrací. Naplánujte si dovolenou v prázdninových domech v Maďarsku a užívejte chvíle volna na maximum! Důvodů ovšem měli první rekreanti více než dost. Především milovníci vody a koupání. Toto sladkovodní jezero je obzvlášť v letních měsících rájem pro všechny milovníky vody. Voda je příjemně teplá (mezi 22 a 28 °C) a má kvalitu pitné vody. Rovné pláže na jižním břehu jsou obzvlášť vhodné pro děti. Na severním břehu je vstup do vody strmější. Prostor poskytuje Balaton i jachtařům, surfařům a rybářům. Vybírat je rozhodně z čeho, i když jste u Balatonu nikdy nebyli, rozhodně budete znát jeho nejznámější letoviska, mezi které bez pochyby patří Balatonlelle, Fonyód, Zamárdi, Balatongyörök, Keszthely, Balatonboglár a mnohé další.

Zážitek z přírody pro všechny smysly

Nádherná příroda kolem jezera sem láká návštěvníky. Národní park Balaton okouzlí hosty okázalou vulkanickou krajinou, kde se tzv. čedičové varhany tyčí coby několikametrový kamenný závěs před návštěvníky. Ve starém městečku Tapolca se můžete projet loďkou mořskou jeskyní po osvětlené vodní cestě. Jeskyně je známá svým zvláštním léčebným klimatem, které slibuje úlevy při těžkých onemocněních dýchacích cest. Rezervujte si rekreační domy v Maďarsku za příznivé ceny a máte hned dva důvody k oslavě! Na západním břehu Balatonu se nachází tzv. Kis-Balaton (Malý Balaton), jehož bažiny jsou zárukou pro čištění vody, která přitéká z řeky Zala do Balatonu. Teprve nedávno byl tento přírodní mechanizmus, kterému dříve bránilo přímé přesměrování řeky do jezera, obnoven. Dalším zajímavým místem je rezevace buvolů v Kápolnapusztě, kde tento potomek původního buvola žije v přírodních podmínkách. Můžete prozkoumat přírodu na koni nebo na kole po cyklistických stezkách, které vedou kolem jezera. Kdo by chtěl riskovat výhled z výšky, může se vydat na vyhlídkový let malým letounem, helikoptérou a horkovzdušným balonem. Kdo rád chodí v noci na taneční večery, pro toho nabízí Balaton bohatý program. Letní večírky v horkých letních nocích se těší obzvlášť velké obliby u mladých rekreantů.

Užít si a cítit se báječně

Znalci vína budou mít radost z vín z Balatonu. Zvětralá vulkanická hornina, zvláštní klima a sluneční paprsky reflektované Balatonem jsou nejlepšími předpoklady pro lahodná silná vína. S apartmány v Maďarsku jste těmto atrakcím nablízku! Vinná oblast Badacsony Vám nabídne svá nejznámější vína Szürkebarát a Kéknyelű, ale velice lahodné je i zdejší Olaszrizling, Rizlingszilváni, Ottonel Muskotály a Tramini. Vinná oblast Füred-Csopak Vás okouzlí těmito druhy vín: Rajnai Rizling, Olaszrizling a Chardonay, z tmavých hroznů Vám nabídne Merlot, Zweigelt a Cabernet Franc. Na březích Balatonu mají svůj původ spousta sirných teplých pramenů, které jsou navštěvovány po staletí lidmi trpícími revmatickými onemocněními. Milovníci hudby si oblíbili fantastické varhanní koncerty ve městě Tihany nebo galavečery operet ve městě Siófok. Oblast má velmi bohatý kulturní život. Jak vidíte, je region kolem Balatonu mnohotvárný a nabízí pro každého něco. Nechte se okouzlit tímto jedinečným a nádherným regionem. A až oblast objevíte sami pro sebe, určitě budete mít přání se sem vrátit.