Zábava a zajímavá místa v Maďarsku

Balaton nabízí velké množství zajímavých míst a pamětihodností. Kromě velké nabídky sportovních aktivit jsou to stará města, která lákají návštěvníky svou architekturou a kulturním programem. Chráněné krajinné oblasti a národní parky okouzlí návštěvníky bizarní krajinou a mnohotvárnou bohatou florou a faunou. Nesčetné termální lázně zvou k odpočinku a relaxaci. S apartmány v Maďarsku jste těmto atrakcím nablízku! Následovně jsme pro Vás sestavili přehled nejzajímavějších míst, abyste si mohli naplánovat různorodou a zajímavou dovolenou. Určitě nebudete mít snadnou volbu.

Keszthely

Na západním břehu Balatonu leží druhé největší největší, ale zároveň nejstarší město oblasti. Již v době římské bylo toto místo významným obchodním centrem. Svědčí o tom pozůstatky města Valcum, které můžete navštívit ve Fenékpusztě. Díky rekreačním domům v Maďarsku budete nablízku klidu, soukromí, zábavě a pohodlí. Pozoruhodný je i františkánský kostel ze 14. století s originálními gotickými freskami a rozetovým oknem. Zámek Festetics, pojmenovaný po rodině vlastníků, je třetím největším zámkem Maďarska s pozoruhodnou barokní věží. Za zmínku stojí i Helikonova knihovna a zrcadlový hudební sál, kde se v létě pravidelně konají koncerty. Zámecké muzeum Helikon informuje o historii zámku. Návštěvníci bývají okouzlení anglickou zahradou, která je přírodně chráněná. Šlechtický rod Festetics zde roku 1797 založil Georgikon - první Vysokou zemědělskou školu v Evropě.

Ubytování v Maďarsku

Muzeum Balatonu informuje o vzniku a historii jezera s jeho florou a faunou a o zdějším loďstvu. Dále můžete vidět až 7.000 let staré nálezy. Další zajímavá muzea jsou muzeum marcipánu, muzeum panenek a panoptikum. Prozkoumejte přírodní povahu krajiny a večer si odpočiňte v komfortních rekreačních chat v Maďarsku. Zlatým hřebem dovolené je ostrovní lázeň, která byla v roce 1892 vestavěna do jezera. Safaripark patří k muzeu ve městě Balatonederics, které bylo zřízeno badatelem Afriky Endrem Nagyem. Buvoly, zebry a velbloudy uvidíte zde na Balatonu ve volné přírodě. V Keszthely se také každoročně pořádá Bramborový festival.

Balatonfüred

To je to místo, kde všechno začalo. Zde má svůj prvopočátek lázeňská kultura Balatonu. Již v 17. století sem přijížděli první hosté, tenkrát ještě aby si užili výhod uhličité vody pramenů. Apartmány v Maďarsku se postarají o vaše pohodlí! V 19. století tu vznikl první dřevěný lázeňský dům a první parník opustil lodějnici. I první jachty pocházejí odsud a první divadlo regionu bylo otevřeno ve městě Balatonfüred. Dnes patří rotunda Kerektemplon a vila maďarské literáta Mór Jókai k pamětihodnostem tohoto města na severovýchodním břehu.

Lázeňské město Balatonföldvár

Obec leží na jihovýchodním břehu Balatonu. Oslní nádernými parky, pozoruhodnými promenádami a ulicemi jakožto i půvabným přístavem. Za hezkého počasí se z tohoto břehu otevírá nádherný výhled až 200 km daleko. Dejte svému odpočinku nový rozměr a vydejte se za pohodlím prázdninových domů v Maďarsku. Velký vliv na vývoj města měl šlechtický rod Széchenyi, který zde nechal založit lázně, a městský architekt István Spur, který vytvořil nádherné prostředí.

Hudební Siófok

V tomto rekreačním lázeňském středisku na jihovýchodním břehu jezera hraje hudba velmi důležitou roli. Dovolená v Maďarsku uspokojí malé i velké cestovatele! Zde si každý přijde na své - počínaje od letních operetních koncertů na počest hudebního skladatele Imre Kálmána přes varhanní koncerty v katolickém farním kostele až po nesčetné diskotéky, které jsou v létě místem setkání mládeže. Kdo vyhledává klid v přírodě, najde ho v sousední CHKO Törek. Je-li relax to, co potřebujete, určitě si oblíbíte místní termální lázně, kde najdete 5 zážitkových bazénů a 2 s léčivou termální vodou, celý areál je doplněn o saunový svět a wellness centrum, ale najdou si zde své i malé děti nebo sportovci, pro které je k dispozici fitness.

Szántódpuszta

Zde na jižním břehu Balatonu je co objevovat. Skanzen prezentuje vesnický život u Balatonu v 18. - 19. století. Rekreační domy v Maďarsku jsou pro vás cestou do ráje! K souboru patří 30 budov jako např. mlékárna, kovárna, stodoly a stáje, dům správce, chlévy, barokní kapli sv. Kryštofa z roku 1735 a jeden z typických Čárdašů, tj. místních hospůdek.

  • Výstavy obrazů doplňují nabídku.
  • Je tu také renomovaný hřebčinec, který v letních měsících organizuje exhibice.
  • Akvárium zprostředkovává zajímavé informace o životě zvířat a rostlin Balatonu.

Regionální speciality

Kdo si myslí, že maďarská kuchyň zná jen guláš a pokrmy z papriky, bude tu poučen o opaku. Rekreační domy v Maďarsku vám dodají energii! Balaton dodává lahodné ingredience na chutnou, mnohotvárnou stravu. Candát, který je přezdíván též Král Balatonu je uveden na každém jídelním lístku. Peče se vcelku a jeho bílé jemné maso bez kostí je skutečná lahůdka. Určitě byste měli ochutnat Balatonskou rybí polévku, jejíž hlavní přísady jsou kapr a plátky sumce, ale i jiné ryby se uplatňují v kulinářském umění Maďarů. Nelze se nezmínit o maďarských zeleninových pokrmech: maďarská fazolová polévka s uzeným vepřovým kolenem, čočková polévka s Gdaňskou klobásou a rajská polévka se zelím a pečeným žebírkem jsou skutečně lahůdkou. Zvěřinové pokrmy mají na Balatonu dlohou tradici. Rozlehlé lesy dodávají téměř vše, co si člověk může jen přát: srnčí, jelení, daňčí, kančí, králíčí, bažanty či koroptve se připravují výtečným způsobem. K tomu ještě láhev vybraného vína z Balatonu - je to nebeský kulinářský zážitek!

Wellness na Balatonu

Již po staletí jsou termální prameny známy svým blahodárným a léčebným účinkem. Nejznámější pramen se nachází v Hévízu, který je vlastně gejzír. Voda s teplotou 38 °C zve k relaxační koupeli v jezeře kráteru. Ovšem nejen voda, nýbrž i bahno ze dna jezera je osvědčeným léčebným prostředkem při onemocnění pohybového ústrojí. Rekreační domy v Maďarsku vám padnou do noty! Ve městě Zalakaros nedaleko od západního břehu Balatonu též objevili pramen s léčebnou vodou. Kvalitu této vody v nově vybudovaných lázních využívají hlavně lidé s problémy pohybového ústrojí a dýchacích cest. Ale i zdraví lidé, kteří si prostě chtějí dopřát něco dobrého, navštěvují tyto lázně. První lázně pro léčebné kúry s vodou, Balatonfüred, vznikly v 18. století ve městě . Tehdy se lidé ještě domnívali, že uhličité prameny působí blahodárně při léčbě onemocnění srdce. Dnes se v této oblasti aplikují již jiné postupy, ale ve městě se stále nacházejí lázeňská zařízení.