Zábava a zajímavá místa v Maďarsku u jezera Velence

Okolí jezera Velencei má co nabídnout. Jezero samo o sobě nabízí bohatství aktivit na břehu či ve vodě a na vodě. V okolí na Vás čekají nesčetné pamětihodnosti a zajímavá místa. Hlavní město Budapešť vždy stojí za denní výlet, stejně jako staré město Székesfehérvár. Abyste mohli svou dovolenou dobře naplánovat od samého začátku, sestavili jsme pro Vás přehled nejzajímavějších míst. Určitě bude nabídka příliš velká pro jednu dovolenou v Maďarsku. Ale jsme si jistí, že se do této země určitě zamilujete, a že se sem rádi budete vracet.

Pohoří Vértes

Severně od jezera Velencei se rozprostírá pohoří Vértes se svými romantickými údolími a vzácnou florou. Prehistorické nálezy v jeskyni Esterházy svědčí o tom, že první lidé tu žili již před více než 10 miliony lety. Rekreační domy v Maďarsku vám padnou do noty! Krajina je plná kontrastů: v údolí Fáni najdete nádherné květiny, zatímco region mezi Gántem a Melegesem je chudý a bez života. Naučná stezka vedoucí od Gántu do Csákváru vysvětluje geologii a botaniku pohoří a zároveň zve na nádhernou procházku.

Martonvásár

Město Martonvásár leží severně od jezera Velencei. Je úzce spjato se světoznámým hudebním skladatelem Ludwigem van Beethovenem, který zde svého času dvakrát navštívil rodinu Brunszvik. Zde se nechal inspirovat při tvorbě Sonáty měsíčního svitu a poslední věty symfonie č. 4. Na zámku Brunszvik bylo zřízeno muzeum na počest skladatele, kde mj. uvidíte různé notové zápisy, křídlo, na kterém Beethoven hrával a dokence i kadeř umělce. Půvabný je i zámecký park se svým arboretem, kde se v létě konají známé koncerty hudby Beethovena. Rekreační domy v Maďarsku mají svůj nezaměnitelný styl!

Székesfehérvár

Západně od jezera Velencei se nachází přes 1000 let staré město, které kdysi bylo sídlem maďarských králů a hlavního kostela. Mnozí králové a královny zde byli korunováni, ale také pohřbeni. Město hrálo důležitou roli během středověku, o čemž svědčí nesčetné pamětihodnosti. Rekreační domy v Maďarsku vám dopřejí pohodlí, komfort a chvíle soukromí.

Základové zdivo tehdejšího korunovačního kostela, který byl na záčatku 17. století vyhozen do povětří Turky, můžete stále vidět v národní památce na poli zřícenin středověku. Pozoruhodný je i barokní dóm a kaplička sv. Anny, jediná zachovalá středověká budova. Jinak městem vévodí spíše barokní sloh s okázalými měšťanskými domy a rezidencemi šlechty. Město je od roku 1777 sídlem biskupa.

Tác-Gorsium

Je to největší skanzen v Maďarsku, nachází se mezi Balatonem a jezerem Velencei. V archeologickém parku byly odkryty zříceniny římské osady. Nachází se cca. 1,5 km od vesničky Tác. Původně založené jako vojenský tábor, si vybudovalo město svou pozici významného náboženského centra Transdanubie. Můžete vidět městské hradby a brány, kostely a paláce, fóra a lázně jakožto i svatyně osady. Díky luxusním vilám v Maďarsku se ocitnete v ráji!

Veszprém

Veszprém je známý také pod jménem Město královen. Nachází se na břehu potůčku Séd a původně jako jediné město mělo právo korunovat královnu. V původní hradební čtvrti, v jejímž středu byl královský hrad, jsou dnes nádherné měšťanské domy, které městu vracejí historickou atmosféru. Dům Dubnicaczay ve starém městě vystavuje exponáty hradební galerie a cihelného muzea. apartmány v Maďarsku vás přenesou do pohádkové říše. Nezapomeňte se podívat i do barokního paláce arcibiskupa nebo se vydejte po stopách minulosti: pozoruhodné jsou okázalé nástěnné malby v kapli Gizely nebo i výstavní předměty v muzeu Královny Gizely. Neměli byste ani opomenout prohlédnout si kapli sv. Jiřího z 9. století nebo gymnázium piaristů z 18. století v klasicistickém slohu. Z vyhlídkové bašty na hradu je nádherný výhled do okolí.

Aktivity a sport

  • Nesčetné pláže jsou Vám k dispozici na březích jezera Velencei. Všude si můžete půjčovat lodičky, surfy a šlapadla. Rezervujte si ubytování v Maďarsku za skvělé ceny a prožijte dovolenou v rytmu pohody.
  • Ve městech Nadap a Gárdony můžete jezdit na koních nebo se vydat na výlety na hřbetu koně.
  • Na pláži Gárdony se pořádají folklórní programy a koncerty popové hudby, velká je i sportovní nabídka.
  • Agárd je centrem vodních sportů.
  • Kulturní tipy: V oblasti jezera Velencei se nachází několik zámků a měšťanských domů, jako např. klasicistický zámek rodu Cziráky ve městě Lovasberény.
  • K přírodním zajímavostem krajiny patří 16 metrů dlouhá jeskyně v Pákozdváru.
  • Můžete navštívit i největší vrch pohoří Meleg s výškou 352 m.