Kulturní hodnoty

V Maďarsku se prolínají vlivy západních a východních kultur z více než tisíce let dějin. Najdete zde stopy Římské říše stejně jako architektonické památky z dob vlády Turků a pozůstatky ze středověku. Na vrcholech stále bdí hradby starých hradů, krajinu a města zdobí nádherné baziliky a okázalé paláce. Města Buda, Székesfehérvár, Visegrád a Esztergom jsou tzv. královská města středověku a stále vypovídají o bouřlivých časech minulosti. Rekreační domy v Maďarsku jsou tak rozmanité...

Dovolená v Maďarsku

Východní a západní hodnoty kultur jsou zde spjaty s tradicemi tisícileté historie státu. Vzpomínky na Římskou říši, stavby z období 150 leté nadvlády Turků, malé středověké kostely, nádherné baziliky, romantické zříceniny hradů na vrcholech hor a honosné zámky jsou svědky bouřlivé minulosti.

Veszprém je město královen, barokní stará města najdete stále ve městech Vác, Győr nebo Eger. Sopron je dodnes obklopen starými hradbami a ve městech Pécs a Szentendre panuje středozemská atmosféra na každém kroku. Všude v zemi vyprávějí muzea a památky stejně jako kulturní centra o rozmanité minulosti Maďarska. Prázdninové domy v Maďarsku Vás jistě okouzlí.

Pulzující kulturní život

Když se mluví o Maďarsku, automaticky se myslí hudba. Vybavují se velká jména jako Kodály a Bartók, operety jako Veselá vdova nebo Čárdášová princezna, vybavuje se ovšem i strhující cikánská hudba a temperamentní lidové písně i folklórní tance. O své bohaté hudební dědictví Maďaři dobře pečují. Každoročně se konají na počest hudby a hudebních umělců festivaly a jiné akce. Budapešťský festival jara je už dlouhou tradicí a koná se každoročně v březnu po dobu dvou týdnů. Účastní se ho 11 měst z provincie.

V srpnu pak nabízí pestrý program operní a baletní festival v Budapešti. Ale i v jiných regionech se žije hudbou jako např. během festivalu na Balatonu v květnu, letního divadelního festivalu ve městě Szeged, Židovského letního festivalu, který se koná v různých městech nebo i během Zemplénských uměleckých dnů v Sárospataku. Výběr je, jak se zdá, nekonečný a každý si zde přijde na své. Dovolená v Maďarsku je v tomto období nejúžasnější.

Místa světového kulturního dědictví

Již osm míst v Maďarsku prohlásilo UNESCO světovým kulturním dědictvím, čímž byla jednoznačně deklarována jako místa chráněná. Patří k nim např. přírodní fenomény jako jeskyně Aggteleker a Slovenský kras, který je největší svého druhu ve Střední Evropě. Dále je to národní park Hortobágy a krajina kolem jezera Fertö. Patří k tomu ovšem i architektonické památky jako Starokřesťanský hřbitov ve městě Pécs s nádhernými malovanými pohřebními komorami, přes 1000 let staré opatství benediktinů v Pannonhalmě a středověká vesnička Hollókő. Ve vinařské oblasti Tokaj, která je známá svou geografickou a geologickou výjimečností, se i dnes zachovávají tradice pěstování vinné révy. K světovému kulturnímu dědictví UNESCO patří i budovy na břehu Dunaje v Budapešti: hrad Buda, citadela na hoře Gellért, jakožto i aleje Andrássy se svým unikátním architektonickým řešením.

Ubytování v soukromí v Maďarsku svádí k celodenním procházkám po okolí.

Pestré lidové umění

Za všech ročních období se v Maďarsku slaví velké lidové festivaly. Ať už za účelem, aby se vyháněla zima nebo přivítalo jaro, poděkovalo se za bohatou úrodu a za sklizeň vína. Samozřejmě i tradiční slavnosti jako Velikonoce, Letnice a Vánocemají mají velký význam. Slavnosti se často slaví tradičním způsobem v lidových krojích a s lidovou hudbou. Regionální rozdíly co do barev a motivů jsou přitom podstatné. Populární jsou tradice z města Kalocsa, jejichž součástí jsou vyšívání a malované zdi. Ve skanzenu můžete na mnohých místech obdivovat pozoruhodné exponáty lidových zvyků.

Rekreační byty v Maďarsku Vás uvedou do světa velmi živé místní kultury.