Cyklotrasy a výlety Neziderské jezero

Dovolená Neziderské jezero na kole, cyklotrasy a výlety

Nejlepší dovolená Neziderské jezero na kole

Jedním z nejlepších míst k prožití aktivního pobytu v Maďarsku se spoustou sportu, pohybu a další zábavou ve střední Evropě je bezesporu Fertő-tó. Přeloženo do českého jazyka, dovolená Neziderské jezero vás nadchne nepřebernou nabídkou sportovních možností, zvláště pro milovníky cyklistiky a cykloturistiky. Pro hovoří především rovinaté okolí této ohromné stepní vodní plochy, kterou rozlohou překonává pouze nedaleký Balaton. V blízkosti se netyčí žádné výrazné vrcholy, právě naopak, objevíte zde pouze bažiny, rákosí a roviny. Takový profil vyhovuje zvláště rekreačním sportovcům, rodinám s dětmi i seniorům. Dobrá dostupnost velkého města Šoproň navíc varianty jak trávit volný čas a pestrost výletních cílů jenom rozšiřuje.

Neziderské jezero na kole a tipy na cyklotrasy

Jak si tedy co nejlépe užít Neziderské jezero na kole? Přijet sem můžete prakticky od jara až do začátku podzimu, zimy sice bývají mírnější než u nás, zato však hodně deštivé. V každém případě, řekne-li se „Neziderské jezero počasí“, znamená to ideální podmínky ke sportu i k odpočinku. Také rozsah infrastruktury a kvalita vybavení tady jsou na velmi vysoké úrovni. Zvláště, vydáte-li se po hlavní cyklistické trase, začínající na severu u hraničního přechodu Emlékhely s Rakouskou republikou nedaleko vyvýšeniny Hausberg (283 m n. m.) a vedoucí až na protější břeh k obci Pamhagen. Na její trase vás taktéž čekají nejvýznamnější místní atrakce především přírodního charakteru.

Neziderské jezero cyklotrasy a další cyklovýlety

Desítky kilometrů značených cest dělají z celé oblasti ráj pro milovníky jízdy na kole. Neziderské jezero cyklotrasy zahrnuje po svém celém jižním obvodu a odbočují také do Kopházy, do Nagycenku se széchenyiovským zámkem a muzeem či do menšího lázeňského města Kapuváru. Za návštěvu rozhodně stojí „maďarské Versailles“, tedy honosný rokokový palác vybudovaný šlechtickou rodinou Esterháziů ve Fertődu v 60. letech 18. století. Zájemci o akčnější jízdu ocení hornatý terén na jihozápad od Šoproně s vrcholy jako Magas-Bérc (557 m n. m.) nebo Seprőkötő-hegy (510 m n. m.) a s řadou rozhleden. 

Jaký skýtá Neziderské jazero výlet

Zajímá-li vás pro Neziderské jazero teplota vody, vězte, že v letních měsících se pohybuje mezi 22 a 23 stupni. Rákosový pás kolem prakticky celého jezera sice umožňuje sice hnízdění hojného vodního ptactva, ovšem zcela zamezuje koupání v něm a jiným vodním radovánkám. Jinou možnost dává výlet do již zmiňovaného Kapuváru a do dalších význačných lázeňských středisek jako Bük, Györ a Mosonmagyaróvár. V posledně jmenovaném se kromě ohromného termálního areálu s lázněmi a s plovárnou nachází i barokní zámek rodu Rákócziů a Hansági muzeum. O prohlídku si říká také vinařský a barokní Šoproň s mnoha kostely či se synagogou. Pokud toužíte spíš po koupání v přírodě, doporučujeme ubytování na Balatonu.