Atrakce v Saských Krušných horách

Ubytování v Sasku, dovolená a pobyt v Německu

Cesta po hřebenech

Cesta hřebeny Krušných hor se táhne 197 kilometrů po přírodě tohoto pohoří. Od jednoho vrcholu k dalšímu, od jedné vyhlídkové věže k další se stane tato trasa po hřebenech Krušných hor v blízkosti sasko-českých hranic neuvěřitelným zážitkem.

 

Kreativní zážitek: hrad Scharfenstein

Na hradě Scharfenstein, který je více než 750 let starý, se dnes nachází jedinečná sbírka umění - výstava Touha po světlu. Sběratel Johannes Martin shromažďoval několik desetiletí vzácné předměty jako svědectví umění místních uměleckých řemeslníků a umístil je ve zdejším Muzeu Vánoc a hraček. Návštěvník zde může obdivovat tradiční a moderní umění z oblasti Krušných hor. Mnoho exponátů zde můžete doslova uchopit, dotýkat se jich, pohybovat s nimi a seznámit se s nimi i z blízka. Za zhlédnutí stojí výstava k dějinám hradu a o krušnohorském národním hrdinovi Karlu Stülpnerovi, studnice a hradní věž jakožto i výstavní prostory Tonne s proměnlivými výstavami. Samozřejmě si zde můžete koupit typické krušnohorské figurky nebo pozorovat řemeslníky při práci, v hradním šenku se můžete občerstvit a z vyhlídkové věže se můžete pokochat krásným okolím.

Vánoční trhy v Annaberg-Buchholzu

V hluboce zasněženém starém městě oživí na Vánočních trzích tradice a zvyklosti regionu. Se stánky typickými pro Krušné hory, pyramidou a rozmanitou nabídkou dárků patří zdejší Vánoční trhy k nejhezčím v Krušných horách, které jsou kolébkou proslulých řemeslných technik opracování dřeva. Budete obklopeni atmosférou vyvolávající pocit domova, budou Vás lákat kulinářské speciality připravené podle babiččiných receptů.

Muzeum Adama Riese v Annaberg-Buchholz

Muzeum Adama Riese, založené v roce 1984 v původním bydlišti Adama Riese, je věnované mistru počtáři německého národa. Působil zde v době rozkvětu těžby stříbra v Annabergu od roku 1523 až do smrti v roce 1559. Memoriální expozice na tomto historickém místě nabízí náhled do života a díla Adama Riese. Návštěvníkům nabízí informace o historických postupech výpočtu, mistrech počtářích, historických matematických knihách jakožto i mírách a váhách ve starém Sasku. Dále nabízí přehled o neobvyklých metodách výpočtu a používání římských číslic na abakus. Je zde k nahlédnutí originál tzv. Coß, jedno z nejvýznamnějších díl počtářského umění středověku. Kniha obsahuje vědomosti o algebře v onu dobu a také dnes stále platné kvadratické rovnice. Na objednávku si mohou návštěvníci prohlédnout počtářskou školu Annabergu a matematicko-genealogickou knihovnu. Muzeum není otevřené v pondělí, prohlídky s výkladem se provádějí jen na objednávku.

Seiffen

Městečko hraček Seiffen se těší obliby u všech věkových skupin. Nenechte si ujít návštěvu tohoto místa. Toto malé městečko se rozvíjelo coby synonymum pro krušnohorské řezbářské umění a jeho výrobky jakými jsou louskáčci, kouřící panáčci na františky a pyramidy. Světoznámým se město stalo umělecko-řemeslnými manufakturami a svým Krušnohorským muzeem hraček.

Zámek Schlettau

Objevte zámecký poklad. Ať už je to Solná cesta, Stříbrná cesta nebo Německá alejová cesta - všechny cesty vedou k zámku Schlettau. Tento zámek je téměř 800 let starý, přesto stále živý jako v době svého největšího rozkvětu. V romantických Krušných horách se rodiny vydávají na hledání pokladu společně, společně vyrábějí zajímavosti z přírodních materiálů nebo obdivují rachotící modelové vláčky.

Dům Karla Maye a Muzeum v Hohenstein-Ernstthalu

V rodném domě Karla Maye (1842-1912) v Hohenstein-Ernstthalu se nachází Muzeum literatury. Kdo nezná známé hrdiny z jeho románů - Winnetou, Old Shatterhand či Hadší Halef Omar? Expozice o tomto spisovateli dobrodružných románů, jehož díla byla přeložena do 28 jazyků světa, je umístěna v jeho rodném domě od roku 1985. V tkalcovské místnosti, kopii obývací a pracovní místnosti 300 let starého domu, si návštěvník může vytvořit představu o tom, v jakých podmínkách vyrůstal Karl May. První poschodí je jádro muzea. Zde jsou detailně v chronologickém pořadí popsány i oceněny jednotlivé etapy života Karla Maye. Je to příběh člověka, jehož život byl mnohdy mnohem dobrodružnější než příběh jeho hrdinů. Muzeum není otevřeno v pondělí. Prohlídky s výkladem na žádost.

Sachsenring

Uprostřed Saska v blízkosti malého městečka Hohenstein-Ernstthal u Chemnitzu přiláká Sachsenring každý rok statisíce návštěvníků. Dvakrát ročně se zde, na této závodní dráze, která je součástí centra dopravní bezpečnosti Sachsenring, konají zajímavé závody. K nim patří minimálně do roku 2011 i závody v rámci mistrovství světa motocyklů.