search

Dovolená v Hordaland

Království nespoutané přírody Hordaland Norsko

Země takřka panenské divočiny, ráj rybolovu a dobrodružné turistiky ležící v samém srdci nejslavnějších norských fjordů? V Hordalandu naleznete snad nejkrásnější scenérie svěží severské krajiny, jaké vám jen dovolená v Norsku může nabídnout. Oblast protíná soustava ledovcových zálivů Kvinnheradsfjorden a Hardangerfjorden, jako tmavě modří hadi vinoucí se skalnatým pohořím Folgefonna k náhorní plošině Hardangervidda. Branou k fjordům je přístavní město Bergen, obklopené sedmi pahorky, z nichž nejznámější jsou Fløyen a Ulriken.

Pyšní se unikátní architekturou i bohatou historií sahající do čtrnáctého století. Nejlépe se sem dostanete po moři, proto je cílovou stanicí mnoha linek trajektů v Norsku. Jeho historické centrum s unikátními dřevěnými domy, které byly zbudovány po velkém požáru v roce 1702, je součástí světového dědictví UNESCO.

Příroda u rekreačních chat v Hordalandu na dosah

Chaty a chalupy v Norsku

Skutečným eldorádem milovníků turistiky je drsná krajina Hadranger plná fjordů a hor. K dispozici tu je celá řada stylových rekreačních domů v Norsku, takže se přírodou nejen projdete, ale můžete v ní přímo žít. Skvělé treky lze udělat přes Folgefonnský ledovec, uchvátí vás vodopády v údolí Husedalen nebo si skvěle zalyžujete na ledovci Fonna. Útesy Trollunga se nad jezerem Ringedalsvatnet tyčí do výšky 1 100 metrů. Hadrangerským fjordem se projedete nejen na pohodlné vyhlídkové lodi, ale můžete se z městečka Jondal vydat do jeho vod také na kajaku. V národních parcích Hardangervidda a Folgenfonna si užijete výlety do hor a pestrou, mnohdy ojedinělou norskou flóru a faunu.

Apartmány na čarokrásném pobřeží

Dovolená a ubytování v regionu Hordaland

V pobřežní části Hordalandu zvané Sotra objevíte nepřeberné možnosti mořského rybolovu, můžete pozorovat vlnobití na útesech Golta či se vydat na loďce ke kouzelným ostrůvkům. K vidění je i podzemní válečný labyrint z roku 1942, unikátní lososí farma Øygarden, Vojenské námořní muzeum Telavag či Goltastraumen, stěna pro volné lezení. V provozu je spousta vynikajících restaurací a kaváren, pohodlné ubytovaní zajišťují typicky severské apartmány v Norsku. Norhordland je krajinou útesů, pobřežních skalisek a majáků, protkanou kilometry naučných stezek. Sunnhordland územím mohutných ledovců, křišťálově čistých ledovcových jezer a perfektním místem pro cykloturistiku. Voss, ležící mezi fjordy Hardangerfjord a Sognefjord, je ideální pro vyznavače raftingu a extrémní turistiky v nádherných, avšak obtížných stěnách říčních kaňonů.

Ubytování v soukromí v Norsku

Charakter zdejší krajiny je poznamenán přítomností fjordů. Vydáte-li se od východu z pohoří Hardangervidda, cesta vás zavede k fjordu. Půjdete-li od západu, opět vám vstoupí do cesty hladina fjordu. Otevřete si cestu k pohodové dovolené a objednejte si rekreační domy v Norsku. Většina domů NOVASOL je rozmístěna po celé délce pobřeží a na ostrovech, které jsou propojeny mosty nebo k nim směřují trajektové spoje. Hardangerfjord je se svou délkou 179 od moře nejdelším v Hordalandu a dotýká se i náhorní planiny a je na dosah od vnitrozemního fjordu Eidfjord. Po celé délce fjordu jsou roztroušeny vesnice s typyckými úrodnými políčky.