Zábava a a zajímavá místa v Polsku

Warmia a Mazury je krásný region plný jedinečné přírody určované především neuvěřitelnou koncentrací jezer a jezírek, ale také spousty zajímavých kulturních, historických a technických míst. Večer si odpočiňte v útulném ubytování v Polsku.

Velká Mazurská jezera: Mikolajki: hlavní středisko pro jachtaře a milovníky všech vodních sportů. Nedaleko se nachází chráněná krajinná oblast - Mazurski Park Krajobrazowy. Nejzajímavější v něm je přírodní rezervace Jezioro Luknajno, chráněné již od roku 1937 a v roce 1947 registrované jako vzácná ornitologická rezervace (1977 zaneseno do seznamu přírodních rezervací UNESCO). Luknajno je např. v době líhně domovem více než 2.500 labutí!

Dovolená v polsku

Krutynia: vodácká trasa řekou Krutyní má 106 km a považuje se za nejkrásnější v nížinné části Polska. Začíná v Sorkwitach u Lampackého jezera. Řeka se klikatí morénovými pahorky a potom protéká klidně rovinou Puszczy Piskiej až konečně ústí v jezeru Beldany. Řeka je průzračná a převážně mělká, takže se báječně hodí i pro rodiny s malými dětmi. Prázdninové domy v Polsku vám padnou do noty!

Jeziorak: v západní části oblasti leží chráněná krajinná oblast Pojezierze Ilawské s téměř 20 krásnými jezery. Jeziorak je nejdelší jezero v Polsku 27,4 km dlouhé a nachází se na něm také největší vnitrozemský ostrov - Wielki Ostrów.

Za historií a architekturou

Olštýn: historické město s pitoreskním starým městem. Přirozeným středem města je gotická kapitula z druhé poloviny 14. století. V zámku, ve kterém bydlel i Mikuláš Kopernik, je dnes muzeum Mazur a oblasti Warmia s bohatými uměleckými a historickými sbírkami. Za návštěvu určitě stojí také olštýnské planetárium a hvězdárna. Rekreační domy v Polsku vám dodají energii!

Nidzica: hrad v Nidzicy je největším křižáckým hradem na Mazurech, který měl zároveň úlohu sídla a branného hradu. Mohutná a malebná silueta hradu situovaná na vysokém kopci je viditelná už zdaleka. Pověstné středověké hostiny se konají v Rytířském sálu včetně ukázek zápasů na meče, sekyry a kuše.

Ubytování v Polsku

Grunwald: 15. července 1410 se na rozlehlých polích u vesnice Grunwald odehrála jedna z nějvětších bitev středověké Evropy. Polská a litevská vojska na jedné straně měly 29.000 jezdců a 2.500 pěšáků, křižáci na druhé straně 20.000 jezdců a několik tisíc pěšáků. Bitva trvala 10 hodin. Rekreační domy v Polsku mají svůj nezaměnitelný styl!

Na památku této proslulé bitvy se každý rok 15. července odehrává na grunvaldských polích její inscenace, již se účastní několik tisíc nadšenců nejen z Polska, ale i ze Skotska, ČR, Itálie, Německa, Rakouska, Litvy a dalších zemí.

Technické památky

Elblonský kanál: hydrotechnická památka z 19. století je turistickou atrakcí první třídy, je asi 130 km dlouhý a spojuje polská města Elbląg a Ostróda. Výškové rozdíly celkem 99 m jsou překonávány přirozenou silou vody a pomocí pěti nakloněných ploch, přičemž vždy dvě v protisměru čekající lodě jsou zároveň vytahovány na kolejových vozících na vyšší respektive nižší hladinu kanálu. Inženýr G. J. Steenke vypracoval nesmírně originální koncepci, která funguje nezměněná dodnes a mnozí žasnou nad technickým uměním z této doby. Večer si odpočiňte v útulném ubytování v Polsku.

Gierlož - Vlčí doupě: Hitlerův hlavní stan. Je to jedno z nejvíce ponurých míst v této oblasti působící v rozbitých mohutných betonových stavbách vybudovaných v letech 1940-1942 jako trvalé memento. Obsahuje 80 staveb (50 bunkrů), které měly zajistit bezpečí pro Hitlera a jeho přímé spolupracovníky. V červenci 1944 se právě tady uskutečnil neúspěšný atentát na Hitlera, který provedl generál Claus von Stauffenberg. Rekreační chaty v Polsku vám dopřejí pohodlí, komfort a chvíle soukromí.

Piekna Gora u Goldapii: jediná sedačková lanovka v severním Polsku o délce 763 m umožňuje jednoduchý výstup na vrchol Piekne Gory (Krásné hory), z něhož se v zimě můžete spustit po jedné z 5 perfektně připravených sjezdovek (mají celkovou délku více než 2.000 m). Je zde také celoročně otevřená sáňkařská dráha o délce 1.150 m s homologací Světové sáňkařské federace FIL.