search

Dovolená ve Varšavě

Pobyt ve víru polské metropole

Dnes je hlavní a největší město Polska živým kulturním a společenským centrem s celou řadou atrakcí a zajímavých míst. Vydáte-li se za ubytováním do Varšavy, můžete zvolit ze tří základních možností. Velkoměsto (roku 2014 mělo 1 726 581 obyvatel a s okolní aglomerací dokonce přes 3 milióny) ve Varšavské kotlině na řece Visle leží ve východní polovině Polské republiky v historickém Mazovsku. Disponuje mezinárodním letištěm Fryderyka Chopina ve čtvrti Okęcie, kam létají přímé lety i z Prahy. Z ČR je Varšava dosažitelná také po železnici i po silnici (z Ostravy to sem je 400 km, z Prahy takřka 700 km).

Poznejte dějinné monumenty během pobytu ve Varšavě

Přes hrůzy války uvidíte ve Varšavě množství pamětihodností, dokumentujících její starobylý původ. Obnova varšavského Starého Města (Stare Miasto) je možná stejným divem jako „Zázrak na Visle“, slavná Bitva u Varšavy, během níž polská vojska v srpnu 1920 porazila Rudou armádu útočící na hlavní město. Z popela postavené historické centrum je od roku 1980 součástí světového dědictví UNESCO. I z vašeho rekreačního bytu v Polsku tak můžete vyrazit na trojúhelníkové Zámecké náměstí (Plac Zamkowy) se sloupem na počest Zikmunda III., ke Královskému zámku (Zamek królewski) ze 14. století nebo do katedrály svatého Jana Křtitele ve stylu cihlové gotiky. K dalším památkám se řadí zbytky obranného opevnění Barbakan, barokní palác Krasinských či budova Velkého divadla z roku 1833.

Užijte si z prázdninového domu ve Varšavě její moderní tvář

Rekreační domy a ubytování v Polsku

Hlavní polské město, to je však především rozsáhlá moderní výstavba. Jejím nejznámějším zástupcem je Palác kultury a vědy, nejzachovanější důkaz socialistického realismu, dnes sídlo několika muzeí a s 231 m stále nejvyšší budova Varšavy. Na paty jí šlapou Warsaw Trade Tower (1999, 208 m), mrakodrap Złota 44 (2012, 192 m), Rondo 1 (2006, 192 m), hotel Marriott (1989, 170 m), Warsaw Financial Center (1998, 165 m) nebo Oxford Tower (1979, 150 m). Společně vytvářejí jedinečné varšavské panorama. Dovolenou v Polsku si užijí i všichni milovníci nakupování. Doplňují je totiž rozmanité obchodní galerie, jako jsou např. komplexy Złote Tarasy, Arkadia, Atrium Promenada, Bemowo, Blue City, CK61, Factory Annopol, Fort Wola, Hala Koszyki, KEN Center, King Cross Praga, Marywilska 44, Modo, Galeria Północna, Sadyba Best Mall nebo Wars Sawa Junior.

Na jaké atrakce zajít z rekreačního domu ve Varšavě

Zavítat byste měli i do některého z varšavských muzeí. Muzeum varšavského povstání mapuje význačnou událost z konce 2. světové války, národní muzeum ukrývá řadu expozic v čele s hodnotnou galerií 19. století, národní galerie současného umění Zacheta, Muzeum Fryderyka Chopina nebo moderní Muzeum dějin polských Židů. Zkuste procházku čtvrtí Praga se zoologickou zahradou a ruskou tržnicí. Botanická zahrada Varšavské univerzity s 5 tisícovkami druhů rostlin vznikla v roce 1819 na místě původních zámeckých zahrad. Význačnou událostí světového významu je Varšavský mezinárodní filmový festival (Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy) pořádaný vždy v polovině října. Za relaxací se z apartmánu ve Varšavě vydejte do parků jako Na Ksiazecem, Skaryzsewski a do blízkého národního parku Kampinoski.