C
| Editor
(First published: )

Zábavná a zajímavá místa v Řecku

Snad žádná jiná země v Evropě nebo dokonce na celém světě nemá tolik antických a historických pamětihodností jako Řecko. Proto není možné je všechny vyjmenovat a už vůbec ne podrobněji popsat. Vybrali jsme pro Vás ty nejzajímavější, abyste si mohli vytvořit představu o jejich rozmanitosti. V odkazech na jednotlivé regiony najdete informace o zajímavých stavbách, pozoruhodných slavnostech a aktivitách, které Vám pomohou naplánovat pestrou dovolenou v Řecku.

Atény

V žádném jiném městě světa se nesetkávají dva tak rozdílné světy jako v Aténách, ve městě pojmenovaném po řecké bohyni moudrosti Athené. Zde jsou bohové a mýty antiky stejně živé jako přítomnost a moderní doba. Zatímco dříve se návštěvníci Řecka Aténám vyhýbali, protože považovali město za hlučné, špinavé a chaotické, dnes se město po podstatném zlepšení infrastruktury v souvislosti s olympijskými hrami v roce 2004 ukazuje ve svém nejlepším světle. A to je dobře, protože město nabízí nekonečné množství zajímavých míst, které stojí za objevení. Stavby jako Akropolis a klášter Daphni jsou už dávno součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Atény jsou ovšem i moderní jako každé jiné velkoměsto v Evropě: nákupní střediska, hezké kavárny a taverny zvou k odpočinku. Objevte s námi slavné Atény! Prázdninové domy v Řecku Vám zaručí každý den spoustu nových zážitků.

Akropolis v Aténách

Když se mluví o Akropoli, většinou se myslí pahorek Akropolis v řeckých Aténách. Akropolis není ovšem v podstatě nic jiného než pevnost ve výše položené části města. Akropole však najdete i v celé řadě jiných měst v Řecku. Aténská pevnost je ovšem nepochybně nejznámější mezi nimi.

Na 150 metrů vysoké rovinné skále uprostřed Atén bdí impozantní pevnost nad městem, která dnes patří k světovému kulturnímu dědictví UNESCO. Rekreační byty v Řecku jsou tou nejlepší volbou pro Vaši dovolenou.

Epidaurus, dvě známé pamětihodnosti

Nedaleko od Atén ve městě Epidaurus se nacházejí hned dvě známé pamětihodnosti: proslulý amfiteátr a Asklépiův chrám. Přímo nad Epidaurem se tyčí pohoří Arahneo neboli Arachnaion, jak se o něm píše v Aischylově dramatu Agamemnon. Tam, obklopeno zeleným svahem kopců, je divadlo města Epidaurus. Toto nejznámější a nejlépe zachovalé antické divadlo bylo postaveno z vápence ve 3. století před Kristem. Vejde se sem téněř 14.000 diváků a kromě nádherné polohy je známo i svou nepřekonatelnou akustikou - i na těch nejvyšších stupíncích ve výšce 22 metrů rozumíte každému slovu, které na jevišti zazní. V létě se zde konají Epidaurovi slavnosti.

Naše rekreační domy v Řecku vám přitom budou sloužit jako perfektní zázemí pro objevování této pozoruhodné oblasti! Druhé zajímavé místo je Asklépiův chrám zasvěcený bohu medicíny. Od 6. století před Kristem sloužil jako nemocnice, kde se lidé léčili očišťujícími rituály. Komplex je dobře zachovalý a částečně přístupný veřejnosti: ložnice, dům pro hosty a Asklépiův chrám.

Olympos

Olympos není jen hora, jak se mnozí často domnívají, nýbrž nejvyšší pohoří Řecka. Nejvyšší vrchol Olympu je Mytikas s výškou 2.917 metrů nad mořem. Na Mytikas se dostanete poměrně jednoduše tím, že z vrcholu Skala (2.866 metrů) přejdete přes hřeben Kakoskala. Flora a fauna pohoří je unikátní a dokonce i geologické formace jsou zvláštní. Od roku 1938 je Olymp chráněnou krajinnou oblastí.

Korintský kanál: Jedná se o šest kilometrů dlouhou uměle vybudovanou cestu mořem mezi Korintským a Saronským zálivem. Kanál byl vybudován koncem 19. století. Pohled na tento kanál - obzvlášťě z mostu přes něj - je pozoruhodný.

Užijte si ubytování v Řecku v poklidu a bez komplikací. Budete se dívat do propasti s hladkými strmými skalnatými stěnami, které jsou až 76 metrů hluboké. Pro dnešní lodní dopravu není vhodný kvůli malým rozměrům, ale vyjížďku výletní lodí určitě doporučujeme. Nebudete litovat!

Nejznámější vrak Řecka

V osamělé zátoce na Iónském ostrově Zakynthos leží na dně moře snad neznámější vrak Řecka. Do této zátoky, jejíž skalnaté útesy jsou až 200 m vysoké, se dostanete pouze přes moře. Kdysi loď vozila pašerácký náklad a ocitla se v bouři. Když se přiblížila pomoc - pobřežní hlídka, posádka lodě zpanikařila a loď zapálila. Pozůstatky lodě se od té doby nacházejí v zátoce.

Termální pramen Embros na ostrově Kos

Co si od ubytování v Řecku přát víc? Nedaleko od města Kos se nachází termální pramen Embros, jehož voda má teplotu 80 stupňů. Pramení v horách odkud vyústí do moře. Můžete se koupat v termálních lázních. Návštěvníci si oblíbili bazén z přírodního kamene. Voda má prý léčivou sílu při onemocněních kloubů a revmatických onemocněních.