C
| Editor
(First published: )

Základní informace o Řecku

Řecká republika je stát ležící v jižní Evropě – konkrétně na Balkánském poloostrově. Ostrovní část území se rozkládá v Egejském, Krétském, Thráckém, Středozemním a Jónském moři. Je členskou zemí EU. Hlavní město jsou Athény. V Řecku se domluvíte řečtinou a platit budete v eurech. Řekové vyznávají především pravoslavnou víru. Počtem obyvatel se můžeme s Řeckem skoro rovnat – celkově zde bydlí necelých 11,3 milionu obyvatel, jejichž hustota je v porovnání s Českou republikou menší – najdeme tu asi 81 obyvatel na kilometr čtvereční. U nás je to tak kolem 130 obyvatel na kilometr čtvereční. Pokud si objednáte rekreační byt v Řecku, nebudete mít pocit, že je kolem vás moc lidí.

Země pláží a hornatého reliéfu

Řecko se skládá z pevninské a ostrovní části, kdy počet ostrovů čítá kolem 3000. Nejznámějšími jsou Kréta, Rhodos nebo Zakynsthos. V Řecku si přijdou na své milovníci historie i turistiky. Asi 80% povrchu zaujímají hory nebo kopce. Je to tedy jedna z nejhornatějších zemí Evropy. V pohoří Olymp se nachází i nejvyšší hora Mytikas o výšce 2919 m nad mořem. Apartmán v Řecku oceníte po celodenní túře po horách, kde panuje i příznivé klima. V celém Řecku je přímořské, horské i mírné klima, které se odvíjí především od nadmořské výšky daného místa. Asi polovinu povrchu pokrývají lesy.

Rekreační domy v Řecku

Rekreační dům v Řecku si objednejte i kvůli vynikajícímu řeckému jídlu. Základem téměř každého jídla je olivový olej. Na stole samozřejmě nesmí chybět asi hromada čerstvé zeleniny. K obědu či večeři ochutnejte mussaku, gyros nebo souvlaki. Opomenout byste neměli na různé druhy omáček k těstovinám, ale především nezapomeňte na tsatsiki. Jako zákusek ochutnejte sladký oříškový zákusek baklavu. Na řeckém jídelníčku najdete i velmi kvalitní víno, či alkoholické nápoje jako je ouzo, retsina či Metaxa. Jako odpolední kávu ochutnejte frapé, které vzniklo právě v Řecku. Po dni plných gastronomických zážitků budete rádi ulehat do peřin v rekreačních domech v Řecku.

Dovolená v Řecku

  • Rozloha: 131,940 km2
  • Počet obyvatel: 11 050 000
  • Měna: EURO
  • Geografie: na jedné straně vysoké hory a horské masivy jako je např. Olympos a sem tam horské řetězy protknuté údolími, typické pro Thrákii a Makedonii, kde pramení celá řada malých říček. Na druhé straně řada vrcholků, které oddělují pobřeží od vnitrozemí. Tato neustále překvapující roztříštěnost pobřeží na tisíce zátok propůjčuje této zemi obzvláštní krásu a jedinečné vzrušení.
  • Podnebí: středozemní klima se silnými výkyvy ročních teplot (+45°C, -5,5 °C v Aténách).
  • Nemocenské pojištění: před cestou je nutno uzavřít pojištění, pobočky zdravotních pojištověn v cizině jsou připraveny neprodleně pomoci při událostech vyžadujících čerpání pojištění, případně při komplikacích spojených s návratem domů.

Rodinná dovolená v Řecku bude nezapomenutelným zážitkem.