C
| Editor
(First published: )

Kultura v Řecku

Řecký způsob života

Řekové jsou obzvláště hrdí na svoji minulost a kulturu. Tradice, náboženství, hudba, jazyk, jídlo i víno patří mezi nejdůležitější atributy řecké kultury. K tomu, aby člověk poznal tuto historii ale i pulsující rozmanitou současnost, je nutno tuto zemi navštívit. Ke svátkům, jejichž konání přežívá v téměř nezměněné podobě až do dnešní doby, patří zejména svátky náboženské. Prázdninové domy v Řecku Vás jistě okouzlí. Jedním z velkých lákadel, proč si objednat rekreační dům v Řecku, je řecká kuchyně, hudba, zvyky, tradice atd. Tohle všechno máte možnost poznat, pokud nebudete bydlet v hotelovém komplexu, který většina cestovních kanceláří nabízí.

Neodolatelná řecká kuchyně

Každý kdo navštíví Řecko, si zaručeně zamiluje výbornou řeckou kuchyni. Místní jídla se mění kraj od kraje, ale v zásadě typická jídla zůstávají stejná. Jako hlavní chod si dejte souvlaki, což je řecký špíz s rajčaty, nebo gyros, který se podává podobně jako v České republice v rychlých občerstveních. Hlavní chod je doplněn o zeleninové saláty či tzatziki. Do salátů se přidává řecký jogurt či sýr feta. Jako dezert nezapomeňte ochutnat baklavu – těsto navrstvené na sobě s ořechy, slazené medem. Při poklidném posezení s přáteli v rekreačních bytech v Řecku se většinou popíjí retsina (bílé víno) či Metaxa. Během horkého dne je vhodné ochutnat frapé.

Řecká hudba rozvlní vaše boky

Na každém koutu určitě uslyšíte místní muziku. Hodně se podobá kyperské, protože na Kypru žije hodně etnických Řeků. Výrazné melodie i v moderních písních jsou ovlivněné folklorem či lidovou hudbou. Hudební festivaly s tradiční hudbou můžete navštívit téměř celé léto například na Krétě. Při Vaší dovolené v Řecku můžete jeden festival s tradiční hudbou i navštívit. Tanec k dovolené v Řecku prostě patří. V Řecku se oslavuje hudbou ale především tancem. Ten je záležitostí především pro muže. Většinou uvidíte Řeky při kolových tancích. Podle kraje se liší v krocích ale i v rytmu. Pokud se vám poštěstí, uvidíte, jak se tancuje sigalós, syrtós či sústa – který je i jediný tanec, kdy spolu tančí muž a žena v páru. Ubytování v Řecku Vám zaručí zábavu pro každý den.

Nezapomínejme ani na bohaté antické dějiny

  • Při objednávání apartmánu v Řecku bychom neměli zapomenout ani na bohaté dějiny. Antické Řecko a Řím dali základ pro dnešní kulturu či myšlení. Z řečtiny a hlavně z latiny jsme převzali spoustu slov. Proto je Řecko skvělý tip na dovolenou i pro zvídavé turisty.

Zasnoubení

  • K tomu, aby mohlo dojít v Řecku ke sňatku, musí nejdříve muž požádat otce své vyvolené o její ruku.

Svatba

  • V některých regionech Řecka dostává nevěsta od ženských příbuzných výbavu sestávající z ručníků, ručně zhotovených výšivek a podobných věcí. Otec nevěsty dává své dceři a svému zeti jako svatební dar zařízený dům. Dnes však již toto není zejména v Aténách a dalších velkých městech zvykem.

Ubytování v Řecku stojí za to.

Svátek

  • V Řecku je svátek považován za důležitější než narozeniny. Většina řeckých jmen pochází z náboženské historie. Je zde tradicí, která platí dodnes v celém Řecku, že jméno, které má nositel po některém ze svatých ,se právě v tento den slaví.

Karneval

  • V Řecku se karneval nazývá apokries a bývá slaven zpravidla po dobu tří týdnů. Oslava začíná v neděli a končí na čisté pondělí.

Velikonoce

  • Velikonoce patří k nejdůležitějším svátkům Řecka. Velikonoční vajíčka jsou barvena nejčastěji na červeno. Dětem se kupují nové boty, oděvy a svíčky. Fasády domů jsou pečlivě nabíleny.

Rodinná dovolená v Řecku bude nezapomenutelným zážitkem.