search

Dovolená v Banskobystrickém kraji

Letní i zimní dovolená pro všechny

Co vědět o rodinné dovolené v Banskobystrickém kraji?

Nádherný region se rozkládá ve středu Slovenska. Jižně se potkává s Maďarskem, hranice je tvořena řekou Ipel. Faktem je, že dominantou i symbolem je řeka Hron. Banská Bystrica, město s hornickou minulostí, uhrane lidovou architekturou i dokonalými podmínkami pěší turistiky. Nízké Tatry, Harmanecké a Bystrianské jeskyně osloví milovníky přírody. Magický prales u Černého Balogu a kouzelná Čiernohronská lesní železnice patří k nejpopulárnějším lákadlům. Ubytování v Banskobystrickém kraji přitahuje zříceninami hradů, jako jsou Filakovo, Divín, Čabrad a Modrý Kámen. Důlní města Banská Štiavnica a Kremnica mají zajímavou minulost. Zimní dovolená na Slovensku je oblíbená díky lyžařským areálům Donovaly, Chopok-jih. Lázeňství v Dunicích, Kováčové a Sklených Teplicích je na vysoké úrovni.

Proč dovolená v Banskobystrickém kraji?

Nezaměnitelně krásný region se skládá z 13 okresů, proto má co nabídnout. Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Velký Krtíš, Zvolen, Žarnovica i Žiar nad Hronom nabízejí pestrost vyžití. Městská památková rezervace Banská Bystrica je jednou z nejbohatších banských měst, železná ruda se zde těžila již od 14. století. Architektonickým skvostem je náměstí SNP s hodinovou věží a Thurzův dům s muzeem. Na první pohled uhrane dřívější Barbakán s věží, farní kostel Nanebevzetí panny Marie s oltářem sv. Barbory, patronky horníků. Romantická dovolená v Banskobystrickém kraji patří k nejvydařenějším na Slovensku. Chaty Slovenska najdete u každičkého zajímavého místa.

Kam za perlami UNESCO na dovolené v Banskobystrickém kraji?

Rekreační domy na Slovensku

Drahokam Slovenska, Banská Štiavnica, leží v srdci Štiavnických lesů. Není divu, že patří mezi bohatství UNESCO. Šperky města jsou Starý zámek s kostelem a trojlodní románskou bazilikou. Naproti Starému zámku se tyčí Nový zámek s muzei. Určitě nesmíte minout ani gotický kostel sv. Kateřiny, radnici, Trojičný sloup a kalvárii s 23 objekty situovanými do panenské přírody. Zvolenský zámek je diamantem slovenské krajiny stejně jako hornické město Kremnica s Hodinovou věží, románským karnerem, městským hradem a Muzeem mincí a medailí. Dovolená v Banskobystrickém kraji je spjata s přehlídkou lidové architektury v Španej Dolině a Hronseku. Kostelíky zasazené do horských oblastí mají svůj osobitý styl.

Jsou chalupy Slovenska blízko hradů a zámků?

Nesporně ano. Důkazem je zřícenina hradu Fil´akovo ležícího na maďarsko-slovenské hranici. První zmínka o něm je v polovině 13. století. Stavba se tyčí na skále a slibuje úžasný výhled. Kolem je naučná stezka přibližující historii hradu. Divínský monument leží v okrese Lučenec a byl postaven na konci 13. století. Sloužil jako obrana proti Turkům a dnes se na něm konají kulturní akce. Obec se může pochlubit i opevněným zámkem a barokním kostelem se starými slunečními hodinami. Romantická dovolená na Slovensku vás zavede k hradu Modrý Kámen, kde se podíváte do Muzea bábkarských kultúr a hračiek. Chaty Banskobystrického kraje jsou umístěny v blízkosti romantické zříceniny Čabraď, která se vypíná na vrchu v Krupinské planiny.

Přírodní divy a dovolená v Banskobystrickém kraji?

Národní park Nízké Tatry je jako stvořený pro vysokohorskou turistiku i cyklistiku. Nechybí ani adrenalinové sporty, jízda na koni, poznání lidové architektury, koupání a prohlídka krasových divů a jeskyní. Výletníci se mohou těšit na nekonečně dlouhé rokliny, strmé soutěsky a magické kaňony. Sportovně zdatní turisté mohou okusit výšlap na vrcholy Chopok a Ďumbier. Lze zmínit i komplex Demänovských jeskyní, kde se najdou i medvědi a vlci. Harmanecká jeskyně na Velké Fatře uhrane bílou krápníkovou výzdobou, nástěnnými vodopády, dómy a jezírky. Chaty Slovenska se nacházejí také poblíž Bystrianské jeskyně v okresu Brezno. Jsou tvořeny Starou a Novou jeskyní s celkovou délkou 300 metrů. Dovolená v Banskobystrickém kraji osloví i prohlídkou strašidelného lesa v okolí Černého Balogu.

Kam za wellness a lyžováním na dovolené na Slovensku?

Pokud máte v hledáčku romantickou dovolenou v Banskobystrickém kraji, dejte přednost wellness a lázeňství v luxusních resortech. Lázně Dudince se nacházejí v lokalitě teplého klimatu. Jen si představte, že léčebné účinky pramenů znali i římští vojáci. Lázně Kováčová ohromí bazénovým světem, vanovými koupelemi, masážemi a parafinovými zábaly. Sklené Teplice patří mezi nejstarší lázně Slovenska a leží u Štiavnických vrchů, prostě dokonalá lokalita pro relaxaci. Horské chaty Slovenska jsou umístěny u Park Snow Donovaly, parádního lyžařského areálu, kde si vyhrají také nejmenší děti. Lyžování na Chopoku v Nízkých tatrách slibuje super podmínky. Spokojeni zde budou zkušenější lyžaři.