search

Dovolená v Košickém kraji

Báječná dovolená ve Slovenském krasu

Proč právě dovolená v Košickém kraji?

Nejsilnějším lákadlem je Slovenský kras a ráj, které oplývají magickými divy přírody. Nutno podotknout, že je letní dovolená v Košickém kraji zasvěcena i poznání památek architektury a především přírody. Dechberocucí region leží na jihovýchodě země a hraničí s Maďarskem, Slovenskem a Ukrajinou. Hnací silou a kulturním centrem jsou Košice protkané perlami historie všech možných epoch. Slovenský kras s jeskyněmi a propastmi je zařazen na seznam světového bohatství UNESCO stejně jako Spišský hrad s okolím. Díky chalupám Slovenska ochutnáte tokajské víno a podíváte se k majestátné Zemplínské šířavě. Koupání, vodní sporty, turistika, cyklistika, jízda na koni, adrenalin ve skalách, noční život i gastronomické pochoutky, to jsou výsady, jež nelze opominout.

Kde jsou chaty Košického kraje?

Ve všech 11 okresech na vás čekají poutavé atrakce. Ať se vypravíte na rodinnou dovolenou Košického kraje do Košic 1 – 4, Košic a okolí, Gelnice, Michalovců, Rožňavy, Sobrance, Spišské Nové Vsi anebo Trebišova, těšte se na pestré volnočasové vyžití a dokonalosti přírody i historie. Druhé největší město Slovenska a metropole východu, Košice, se mohou pochlubit tím, že jsou největší památkovou rezervací v zemi. Srdcem města je gotický dóm sv. Alžběty pyšnící se tituly největší kostel Slovenska a také nejvýchodnější katedrála západního druhu Evropy. Půvaby metropole tímto nekončí, protože spatříte středověké městské opevnění, základy Dolní brány, zpívající fontánu, Sochu maratónce a košický poklad, sbírku jedinečných mincí z 15. – 17. století z 81 evropských mincoven. Apartmány Slovenska od NOVASOL vám nesmí uniknout!

Co nabízí dovolená ve Slovenském krasu?

Rekreační domy a ubytování na Slovensku

Na jihu a jihovýchodě regionu najdete unikání jeskyně a propasti Slovenského krasu zapsané na seznam světového bohatství UNESCO. Národní park leží při hranici s Maďarskem a patří mezi největší krasové oblasti střední Evropy. Jen si představte, že se zde nachází na 1100 jeskyní a propastí. Letní dovolená v Košickém regionu voní dobrodružstvím a poznáním pozoruhodností přírody. Turisté se zaměřují na Zádielskou Tiesňavu a jeskyně Domnica. Lokalita nabízí návštěvu kulturních památek. Kroky výletníků vedou do Krásné Horky ležící východně od Rožňavy. Kdysi gotický hrad byl postaven kolem roku 1320. Kuriózní stavbou je zámeček Betliar pyšnící se čtyřmi věžemi. Toto lovecké sídlo ohromí i exkluzivním anglickým parkem. Rekreační domy Slovenska upoutají i díky blízkosti Gotické cesty.

Proč chalupy ve Slovenském ráji?

Oblast nacházející se ve východním cípu země ochraňuje jednu z největších ledových jeskyní na světě, rovněž přitahuje krasovou krajinou, soutěskami, jeskyněmi a vodopády. Raritou je Dobšinská ledová jeskyně, jedna z největších v Evropě. Nechybí ani úzké kaňony, vodopády a hluboké rokliny. Náročné túry pomáhají zvládat žebříky a lávky. Aktivní dovolená v Košickém kraji vede k rokli Suchá Belá, Velký Sokol anebo k Rothově roklině. Kláštorisko nabízí pohled na ruiny kartuziánského kláštera. Rekreační domy na Slovensku jsou situovány u Spišského hradu, jenž je právem zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO, a to od roku 1993. K monumentům náleží i Spišské Podhradí, církevní městečko Spišská Kapitula, gotický kostelík v Žehre.

Jak si vylepšit ubytování na Slovensku?

Pokud byste si chtěli okořenit rodinnou dovolenou na Slovensku, dopřejte si ochutnávku gastronomických pokrmů. Nesmí chybět brynzové halušky se slaninou, které jsou pro Slováky národním jídlem. Nočky z bramborového těsta smíchané se speciálním ovčím sýrem si objednejte v kolibách anebo na salaších. Podávají se s kyselým mlékem či podmáslím. Na Slovensku milují mléko a mléčné výrobky, korbačíky, parenice, tvaroh, podmáslí. Oblíbenou pochutinou jsou bramboráky, lokše se sýrem a zelím. Nejpopulárnějšími polévkami jsou kapustnica, česnečka, fazolová s párkem a vývary. Jako dezert si dejte koláče s kynutého těsta, plněné buchty, trdelník. Zúčastněte se husích hodů, vesnické zabíjačky. Okuste minerální vody, ale i destiláty jalovcová, slivovice a bylinková. Samozřejmě nesmíme zapomenout na tokajské víno a piva Žíznivý mnich, Zlatý bažant a Topvar.