search

Dovolená v Nitranském kraji

Termální koupaliště na každém kroku

V čem je pozoruhodný Nitranský region?

V Nitranském kraji se můžete těšit na všudypřítomná termální koupaliště a blahodárné účinky pramenů. Oblast se rozprostírá na jihozápadě země a jižní část se dotýká Maďarska. Srdcem je řeka Nitra spojující sever i jih regionu. Dovolená v Nitranském kraji je zajímavá kulturním a hospodářským středem, městem Nitra. Nechybí dechberoucí pohled na středověké kostely, hrady a zámečky. V budově Agrokomplex se konají mezinárodní výstavy a veletrhy. Apartmány Slovenska nadchnou celoročním koupáním termálních koupališť ve Šťúrovu i Komárnu. Tento pozoruhodný kousek země je protkán historickými stavbami a panenskou přírodou. Nejvíce zaujmou termální koupaliště pod širým nebem i kryté areály.

Proč vyrazit na dovolenou do regionu Nitra?

Půvabný region je složen ze sedmi okresů, Nitra, Topolčany, Zlaté Moravce, Komárno, Nové Zámky, Levice a Šal´a. Hlavní město lokality nabízí prastaré památky a nejpopulárnější dominantu Nitranský hrad. Topolčany ukrývají římskokatolický kostel panny Marie Nanebevzaté a kapli Panny Marie Karmelské. Turisti ohromí i místní trosky hradu a venkovní prezentace hudebníku v podchodu železničního a autobusového nádraží. Ve Zlatých Moravcích spatříte kostel sv. Michala Archanděla, renesanční kaštěl, mauzoleum a shlédnete fotbalové zápasy prvoligového klubu. V Komárnu se uvolníte v termálních koupelích a ubytování Nitranského regionu. Levice vybízí k návštěvě hradní zříceniny, termálních koupališť, hvězdárny i jezera Zbrojníky. Osloví i skalní obydlí Brhlovce. Dovolená na Slovensku směřuje i do Šal´y, a to na četné festivaly a slavnosti.

Dovolená Nitra a památky?

V městské památkové rezervaci Nitra, která se pyšní postem nejstarší městský sídelní útvar na Slovensku a přezdívá se jí starobylá, spatříte Nitranský hrad. Kolos byl postaven v 11. století místo slovanského hradiště. Je složen z několika částí, z nichž nejstarší je románský kostel. Společně s Horním a Dolním kostelem ztělesňuje biskupskou katedrálu. Vedle katedrály je Biskupský palác a ohromí mohutným opevněním a Vazilovou věží. Dovolená na Slovensku přiblíží i pamětihodnosti, jako jsou Velký seminář, Župní dům, františkánský klášter a kostel, Kluchovní palác a jiné atrakce Nitry. Nudit se nebude, protože se zúčastníte Klokočinského jarmarku, festivalu Divadelní Nitra, vánočních trhů, noci muzeí i hudebního jara či podzimu.

Kde jsou drahokamy architektury v regionu Nitra?

Čarokrásné kostely, hrady a zámečky jsou rozprostřeny po celé oblasti. V městské části Nitry Dražovce se tyčí kostel svatého Michala z 12. století. Lokalita je rovněž známým archeologickým nalezištěm. V Kostol´anech pod Tribečom najdete kostel sv. Juraje postavený v předrománské době, již v 10. století. Romantická dovolená na Slovensku je zasazena u památky hradu Gýmeš v lesích u obce Jelenec. Pohoří Tribeč vybízí k pěší turistice a poznání přírody. Hrušovská zřícenina hradu u Topol´čianek v pohoří Tribeč je výšce 488 metrů. Kdysi královský hrad překvapí magickou náladou. Zámeček a zámek Topol´čianky leží poblíž Zlatých Moraviec a pyšní se obrovským parkem. V dávných dobách byl letním sídlem Habsburků. Z významných klenotů lze zmínit nádvoří Evropy v Komárně, arboretum Mlýňany a Zubr oboru v Topol´čiankách.

Kam za koupáním v regionu Nitra?

Turisté z České republiky si zamilovali termální koupaliště s geotermální vodou, Podhajská. Je zajímavé, že je voda podobná té, co má Mrtvé moře. Lze využít elektroléčbu, masáže i saunu. Samozřejmě nechybí četné bazény, dětské atrakce a tobogán. V rekreačním areálu Thermal Resort ve Šťúrovu se pobavíte po celý rok. Apartmány regionu Nitra jsou poblíž rarit, jako je koupaliště v bazénem Lagúna. Skluzavky, tobogány, zkrášlovací procedury, restaurace, diskotéky a grilování nemají chybu. Patince vynikají archeologickým tepem, kde se našly artefakty z doby železné i neolitu. V každém případě si zde můžete užít celoroční rekreaci v termálních lázních. Nekonečné vodní radosti na vás čekají i v Komárnu.