Dovolená ve Slovinsku

Slovinsko je dobře dostupné všemi dopravními prostředky. Nejjednodušší je to samozřejmě vlastním autem, ale existuje také spousta kvalitních autobusových, vlakových a leteckých spojení, jak se pohodlně a v bezpečí dostat k vašemu pronajatému rekreačnímu domu nebo apartmánu ve Slovinsku. Doklady k vozidlu: Řidičský průkaz a technický průkaz jsou nezbytné doklady. Doporučuje se mít u sebe také mezinárodní zelenou kartu o pojištění vozidla.

Dopravní předpisy

Běžné dopravní předpisy jsou stejné jako v jiných zemích. Je zakázáno předjíždět autobus přepravující děti, pokud tyto nastupují či vystupují z autobusu nebo autobus vyjíždí ze zastávky. Dálniční značky mají zelený podklad, silniční značky na státních silnicích mají modrý podklad. Je zakázáno vjet do křižovatky na oranžové světlo semaforu. Na kruhových objezdech je přednost zprava -neplatí tedy absolutní přednost vozidel jedoucích po kruhovém objezdu. Děti do 12 let nesmí být přepravovány na motocyklech. Zvuková znamení jsou zakázána v obydlených oblastech a v noci, mohou se použít jen v případě ohrožení nebo pokud vůz převáží vážně zraněného nebo nemocného.

Všichni motoristé jsou povinni jezdit po celých 24 hodin s rozsvícenými světly.

Nejvyšší povolené rychlosti:

 • Max. rychlost v obci je 50km/h. Přibývá míst, ve kterých je rychlost snížena na 30 km/h. Jsou označeny dopravní značkou Zóna 30.

Dovolená ve Slovinsku

Mimo obec:

 • dálnice
 • rychlostní silnice
 • ostatní silnice
 • Motocykly, vozidla do 3,5 t
 • 130 km/h
 • 100 km/h
 • 90 km/h
 • Osobní vozidla s přívěsem, nákladní vozidla do 7,5 t
 • 80 km/h
 • 80 km/h
 • 80 km/h
 • Nejnižší rychlost na dálnici nebo rychlostní silnici je 60 km/h.
 • Zvláštní rychlostní limity
 • Vozidlo se sněhovými řetězy nesmí překročit 50 km/h.
 • Za špatného počasí, kdy je viditelnost menší než 50 m, je maximální povolená rychlost 50 km/h.
 • Při táhnutí porouchaného vozidla je maximální rychlost 60 km/h na dálnici a 50 km/h na ostatních silnicích.

Užijte si dovolenou ve Slovinsku bez komplikací.

Dopravní podmínky Slovinska

Cestujete autem do slunného Slovinska? Mějte na paměti, že musíte do puntíku dodržovat dopravní podmínky stanové zákony země. Jen tak si plně užijete příjemné ubytovávání v soukromí ve Slovinsku. Pro vstup vám bude stačit cestovní či diplomatický pas a občanský průkaz. Nezapomínejte na doklady zdravotního pojištění a připojištění. Cesta autem do Slovinska nepředstavuje nic náročného. Pro hladký průběh cesty potřebujete technický a řidičský průkaz, povinné ručení, zelenou kartu anebo havarijní pojištění. To je však individuální záležitostí. Se zapůjčeným vozidlem si budete muset vyřídit plnou moc k užití vozu, ať už v anglickém jazyce či česky s překladem.

Nekonečné blaho nabízejí rekreační domy

Pro jízdu na dálnicích je třeba automobil opatřit dálniční známkou. Pokuty se pohybují od 300 do 800 Euro. Také povinnost jezdit s rozsvícenými světly je stanovena. Letní i zimní pneumatiky musejí mít jednotný vzorek – 3 milimetry. Konzumace alkoholu se povoluje do 0, 5 promile, i tak je třeba si dávat raději pozor.

Pokud narazíte na kruhový objezd, přednost mají auta jedoucí po kruhovém objezdu. Dopravní značka dálnice je v pozadí zelená, národní silnice modrá. Pokud svítí na semaforu oranžové světlo, nesmí se vjíždět do křižovatky. Jestliže na dálnici a silnici opustíte vozidlo, oblečte si reflexní vestu! Za jízdy se ve Slovinsku nesmějí používat mobilní telefony, jen sada hands-free.

Ukotvěte v apartmánech Slovinska!

Osobní auta se mohou po silnici pohybovat rychlostí 50 km/hod v obci, mimo obec 90 km/hod, na dálnici 130 km/hod a na cestách pro motorová vozidla rychlostí 100 km/hod. Děti do 12 a do 18 let, menší než 150 centimetrů nesmějí sedět vepředu jako spolujezdec. Vzadu jsou sedačky jistěže povinné. Za špatné viditelnosti se dodržuje maximální rychlost 50 km/hod. Pokuty nepřinášejí dobré pocity hlavně pro peněženku. Překročení rychlosti v obci, řízení pod vlivem alkoholu, nepoužití bezpečnostních pásů anebo jízda v protisměru, mohou dovolenou v rekreačních domech ve Slovinsku totálně znepříjemnit. Evropská tísňová linka, hasiči a záchranná služba 112, policie 113 a poruchová služba Slovinska 987. I k malé nehodě je nutno volat policii.