search

Dovolená v Pomurském regionu

Vytvořen byl na ploše 1 337 kilometrů čtverečních v roce 2005. Vyznačuje se klidnou, převážně rovinatou krajinou Panonské nížiny s četnými políčky, vinohrady a termálními prameny. Přesto si pobyt v Pomurském regionu užijí i milovníci putování v kopcích, zvláště na severu dosahuje řada vrcholků (jako Rotterberg nebo Stadelberg) přes 400 metrů. Osu oblasti tvoří řeka Mura, podle níž je také pojmenován. Pramení v rakouských Radstadtských Taurách, do Slovinska přitéká u městečka Gornja Radgona s pěkným hradem a dlouhou vinařskou tradicí, a zemi opouští asi po 80 kilometrech toku za obcí Lendava s velice zajímavou rozhlednou. Brzy poté se vlévá do Drávy.

Poznejte během ubytování v Pomurském regionu jeho krásná města

Hlavním správním centrem Pomurského regionu a zároveň jeho největším městem je Murska Sobota (kolem 12 tisíc obyvatel). Leží v srdci kraje na železniční trati spojující maďarský Zalaegerszeg se slovinskou Ormoží a kousek od dálnice A5 z Mariboru. Díky ní jsou všechny rekreační domy ve Slovinsku dobře dosažitelné z České republiky – ideální cesta autem vede přes Vídeň a Štýrský Hradec a při optimálních dopravních podmínkách nezabere více než několik hodin. Nejdůležitější památkou Murské Soboty je zachovalý zámek s regionálním muzeem a rozsáhlým zámeckým parkem. Velice hezký zámek je k vidění i v nedaleké obci Rakičan. Na jihozápadním okraji regionu se nachází městečko Ljutomer, kterému dominuje náměstí Glavni trg, v létě se tady pořádá známý festival hororových a fantastických filmů.

Zajistěte si rekreační dům v Pomurském regionu a relaxujte v lázních

Rekreační domy a pobyt ve Slovinsku

Turisticky nejnavštěvovanější lokalitou celého regionu Pomuří jsou však bezesporu lázeňské Moravské Toplice. Jejich základem je areál Terme 3 000 pro rodiny s dětmi i ostatní věkové kategorie. Pyšní se půlhektarovým termálním parkem, který zahrnuje vnitřní a venkovní bazény, řadu tobogánů a obrovské travnaté plochy všude kolem. K dispozici je též menší komplex Terme Vivat, který je plně přizpůsoben pro osoby se zdravotním postižením. Na milovníky golfu čeká Livada Golf Club, nechybí ani dětské hřiště či obchody s potravinami. Chcete se na své chatě v Pomurském regionu oddávat především nicnedělání? Místem odpočinku zaslíbeným je i Radenci s pramenem vyhlášené minerálky Radenska. Se svými dětmi zde určitě navštivte nepříliš vzdálené zoo Sikalu. Okolní pahorky jsou doslova obsypané vinnou révou, proto nezapomeňte zdejší lahodné víno ochutnat.

Prázdniny v Pomurském regionu na historické vlně

Najdete tady celou řadu drobných pamětihodností, přispívajících k malebnosti krajiny a ke klidnému využití komfortních apartmánů v Pomurském regionu. V minulém století tu však taková pohoda vždy nepanovala. S koncem první světové války se původně uherské území pokoušely neúspěšně obsadit jugoslávské jednotky, v roce 1919 zde krátce existovala Murská republika. Nakonec se podle Trianonské mírové smlouvy stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Po anexi Maďarskem a okupaci nacistickým Německem za druhé světové války bylo začleněno do obnovené Jugoslávie a nakonec zůstalo v samostatném Slovinsku. Ve vísce Vratja Vas stojí jednoduchá zvonice, v Beltinci nevelký hrad, v Črenšovcích kostel svatého Kříže a např. v Dobrovniku kostel svatého Jakuba Většího.