search

Dovolená v Posávském regionu

Posávský region srdečně vítá své návštěvníky a nabízí dostatek důvodů, proč si ho zamilovat: příjemnou atmosféru nenápadných podhorských vesniček, turistické atrakce, příjemné podnebí a lahodné víno. Rozprostírá se na ploše pouhých 968 km čtverečních, což z něj dělá druhý nejmenší ze slovinských statistických regionů. Najdete ho na jihovýchodě země, na severu sousedí se Savinjským regionem, na západě se Zasávským regionem, na jihu s Jihovýchodním slovinským regionem a na východě hraničí s Chorvatskem – na okraj jeho metropole Záhřebu to je z hranic ostatně pouhých 10 km.

Jak se pohodlně dostat k apartmánu v Posávském regiounu

Pomyslnou osu Posávského regionu tvoří (jak už ostatně i jeho název napovídá) řeka Sáva. Na jeho území vtéká u obce Zidani Most, kde zároveň nabírá na síle soutokem se Savinjou. Dále teče skrze všechna zdejší důležitá sídla (Radeče, Sevnica, Krško a Brežice) jihovýchodním směrem v délce zhruba 70 km a region rozděluje na dvě takřka stejně velké poloviny. Opouští ho v jeho nejvýchodnějším cípu u vísky Obrežje. Většinu jejího toku lemuje železnice z Lublaně do Záhřebu, v Sevnici se z ní odpojuje spojovací trať do Trebnje. Až pojedete do vašeho apartmánu v Posávském regionu autem, využijete nejspíše dálnici A1 mezi hlavními městy Lublaní a Záhřebem. Díky ní je region napojený na slovinské, potažmo evropské dálniční síti a jednoduše dosažitelný i z České republiky.

Horské dobrodružství na chatě v Posávském regionu

Celou severní polovinu Posávského regionu vyplňují malebné, zalesněné kopce pohoří Posavsko Hribovje. Nejsou příliš bohaté na vodní toky, kromě Sávy jimi tečou Savinja, Mirna a několik dalších, menších říček a potoků. Typické pro ně naopak jsou vrcholky, nepřesahující většinou 1 000 m, mezi nimiž se můžete toulat po zpevněných, byť neznačených cestách. K hlavním vrcholům s nádhernými výhledy do poklidného kraje patří Špičnik (622 m n. m.), Lisca (948 m n. m.) a Nebeška gora (958 m n. m.). Na Lisci se nachází dvě chaty Tončkov dom na Lisci a Jurkova koča na Lisci. Putování z vaší horské chaty v Posávském regionu do jeho severní části vás zavede do výběžku Kozjanska. Dominuje mu 686 metrů vysoký, táhlý hřeben Veliki Špiček. Do jižní části regionu naopak zasahuje pohoří Gorjanci, v sousedním Chorvatsku zvané Žumberak. Jeho nejvyšším slovinským bodem je Veliki Cirnik (630 m n. m.). Je to opuštěný kraj plný malých usedlostí a zapomenutých kostelíků.

Pobyt Posávský region a co si během něj užít

Hlavním městem Posávského regionu je Krško, které má jen asi 7 tisíc obyvatel. K jeho největším památkám se řadí farní kostel Krško v centru města zasvěcený Janu Evangelistovi. Jedná se o budovu z konce 15. století, která byla převážně přestavěna v roce 1899. Kostel svatého Ruperta byl postaven v letech 1893 až 1897 v novorománském stylu. Kostel sv. Ducha na pravém břehu řeky Sávy byl dokončen v roce 1777 podle plánů rakouského architekta Johana Nepomuka Fuchse. Poblíž se nachází i kapucínský klášter s kostelem. Během pobytu ve Slovinsku byste neměli vynechat ani památky v dalších městech jako Pišečki grad či grad Bizeljsko.