search

Dovolená v Savinjském regionu

S rozlohou 2 301 km čtverečních a čtvrt miliónem obyvatel patří k největším v zemi. Rozkládá se mezi vrcholky Savinsjkých Alp na západě a kopcovitým Kozjanskem na východě. Od severu ho ve směru hodinových ručiček obklopují další slovinské regiony Korutanský a Podrávský, dále Chorvatsko, na jihu oblasti Posávsko, Zasávsko a Středoslovinský region. V délce asi 20 km hraničí i s Rakouskem. Dovolenou ve Slovinsku prožijete především v přírodě. Aby ne, když jeho páteří je 102 km dlouhá řeka Savinja, která se na světlo světa dere v Kamnicko-Savinjských Alpách a svou pouť končí na jižní hranici regionu u obce Zidani Most splynutím se Sávou.

Vzhůru do oblak z horské chaty v Savinjském regionu

Vydejte se z vaší komfortní chaty či chalupy v Savinjském regionu na pořádnou túru do hor. Možností máte celou řadu. Kamnicko-Savinjské Alpy jsou plné značených tras, vedoucích z hlubokých údolí až na holé, skalnaté vrcholy jako Strelovec (1 763 m n. m.), Lanež (1 925 m n. m.), Raduha (2 062 m n. m.), Krofička (2 083 m n. m.), Mrzla Gora (2 203 m n. m.), Ojstrica (2 350 m n. m.) nebo Koroška Rinka (2 433 m n. m.). Pod nimi na Savinje hučí vodopád Rinka a hlomozí lanová dráha na Medvedjak. Na opačné straně regionu se rozkládá méně spektakulární, o to malebnější Kozjansko s nejvyšší horou Plešivec, která nepřesahuje ani 700 m nadmořské výšky. Kopce patří pod známou slovinskou vinařskou oblast Šmarje – Virštanj.

Za památkami v okolí rekreačních domů v Savinjském regionu

Rekreační domy a ubytování ve Slovinsku

Hlavním a zároveň největším městem Savinjského regionu je Celje. Nachází se takřka v jeho geografickém středu na soutoku Savinji s Hudinjou a s Voglajnou a na spojnici železničních tratí z Mariboru, z Dravogradu a z Lublaně. Nejsnadněji se však ke svému rekreačnímu domu v Savinjském regionu kolem Celje dostanete po dálnici A1, která město těsně míjí. A neprohlédnout si ho by byla věčná škoda, vždyť se pyšní nádherným Horním hradem, katedrálou sv. Daniela, radnicí od českého architekta Jana Vladimíra Hráského, kostelem sv. Mikuláše či příjemným městským parkem. Za vidění stojí i Celjski dom od Petera Paula Branga a středověká vodní věž v pozůstatku hradeb.

Ubytování v Savinjském regionu a jeho povinné atrakce

Jižně od Celje leží městečko Laško, kde se vaří slavné pivo stejného jména. Kromě toho tady mají i pěkný hrad a akvapark. K významným slovinským lázním se řadí Rogaška Slatina poblíž chorvatských hranic. V Kozjanském regionálním parku byste si neměli nechat ujít zámky Podsreda a Planina, klášter Olimje, kostel sv. Rocha ve Šmarje a četné mlýny. Ubytování v Savinjském regionu využijte k výletům kolem jezer Slivniško, Velenjsko a Družimirsko, k výpravě do malebné vísky Gornji Grad pod alpskými velikány či k návštěvě hradu nad obcí Slovenske Konjice. Šmartinsko jezero u Celje nabízí vyhlídkové plavby, krásnými výhledy se můžete kochat z rozhledny na vrcholu Boč. Důležitým regionálním uzlem je Velenje se zříceninou Gradišče, s Velenjským hradem a s řadou sportovišť a dětských hřišť.