C
| Editor
(First published: )

Dovolená a pobyt ve Španělsku

La Alhambra

Alhambra je palác včetně nádvoří a zahrady. Byl postaven v arabském stylu v 9. století během dynastie Nasridů. Kdysi byl nejvýznamnějším politickým a aristokratickým centrem západo-arabského světa. Můžete se procházet nádherným areálem s obdélníkovými nádvořími, mnoha stromy vrhajícími stíny, nesčetnými studnami a vodními cestami jakožto i historickými budovami. Nejstarší budovou je Alcazaba, maurská pevnost. Ale i vnitřní Dvůr lvů (patio de los Leones) byste si neměli nechat ujít. La Alhambra je otevřena celoročně. To určitě během dovolené ve Španělsku nemůžete vynechat.

Museo de La Alhambra

Muzeum Alhambra je umístěné v paláci Karla V. a je sbírkou španělsko-maurského umění. Už samotný palác je velmi působivý, je to skvost renesance inspirované italskými mistry. Muzeum vystavuje umělecké, ozdobné a užitkové předměty islámského původu, které byly nalezeny zčásti při vykopávkách v Alhambře a okolí. Návštěvník se tak dozví mnoho zajímavého o islámském náboženství, o ekonomice a vědě. Muzeum je otevřeno celoročně (úterý až pátek), vstup je volný. Zarezervujte si co nejdříve rekreační dům ve Španělsku a těšte se na prohlídku.

Tipy na výlety

I z kulturního hlediska má Andalusie co nabídnout. Dlouhé, pestré dějiny zanechaly své stopy všude - ve starých katedrálách, hradech, v nově zařízených muzeích. Kousek nezfalšované Andalusie poznáte na trase pueblos blancos (Bílých vesniček), která vede po vnitrozemí provincie Málaga. Dobrým výchozím bodem je město Ronda, známé svou jedinečnou polohou u propasti řeky Guadalevín. Odtamtud se nejlépe vydáte po C341 směrem na jih po divoké horské krajině s piniovým porostem do města Gaucín, které se svými bílými domy a červenými taškovými střechami jasně vyniká v kulisách hor. Cesta vede dál mezi lesy s korkovými duby a olivovými háji k vesničkám Jimena de la Frontera a Castellar de la Frontera. Po stejné silnici, která je tu označená číslem 3331, se dostanete přes San Roque k pobřeží Středozemního moře. Cestou podél řeky Guadalhorce objevíte krajiny jedinečné krásy. Z vesničky Mijas vede cesta podél piniových hájů a červených skal do Alhaurín el Grane na severním svahu Sierry de Mijas. Přes Cártama a Alora se dostanete do města Antequera, jehož kulturní památky z prehistorických dob patří k nejvýznamnějším v Andalusii. Ubytování ve Španělsku je kouzelným zážitkem.

Casa-Museo Pablo Ruiz Picasso

Dům ve městě Malaga, ve kterém se narodil a žil Pablo Ruiz Picasso, je dnes muzeum a vystavuje sbírku předmětů umělce: keramiku, lepty a ilustrované knihy. Návštěvník může obdivovat i díla známých umělců jako Miró, Bacona, Ernste, Tàpiese a Chillidy. Sbírka obsahuje celkem cca. 3.500 děl od 200 i místních umělců. Muzeum je otevřeno celoročně (kromě svátků). Museo Provincial de Huelva: V Muzeu provincie Huelva se návštěvníci vydají na cestu dějinami. V muzeu jsou vystavěny významné archeologické nálezy z regionu. Svůj prostor tu ovšem mají i výstavy současného umění představující umělce z provincie Huelva. Muzeum je v ulici Alameda Sundheim a je celoročně otevřeno. Vstup je volný.

Mezquita de Córdoba

Mezquita de Córdoba je mešita a křesťanský kostel zároveň. V roce 785 byla mešita vybudovaná na pozůstatcích křesťanského kostela, později chrám prošel opakovanými stavebními úpravami, což je zřejmé z nejrůznějších stavebních slohů. V roce 1532 byla znovu dobyta křesťany a ve vnitřním prostoru mešity byla vybudována katedrála. Mešita je nádherným příkladem muslimského umění. Pomerančový dvůr (Pation de los Naranjos) je naprosto okouzlující.

Catedral de Sevilla

Katedrála ve městě Sevilla je třetím největším křesťanským chrámem a patří k nejdůležitějším gotickým sakrálním stavbám ve světě. Odpočívají zde ostatky Kryštofa Kolumba. Katedrála byla vybudována na pozůstatcích mešity a dodnes si můžete prohlédnout části této mešity v katedrále. Díky častým přestavbám a stavebním zásahům v katedrále uvidíte různé slohy architektury. Sloh Mudéjara, gotika, renesance, baroko jakožto i akademické období klasicismu se tady prolínají půvabným způsobem. Na stavbě oltáře se podílelo několik umělců, mj. bratří Jorge Fernández Alemán a Alejo Fernández, Roque Balduque a Pedro de Heredia. Naše vily s bazénem ve Španělsku Vás nadchnou.