search

Dovolená v Sälen

Objevte jedinečný Sälen ve švédském kraji Dalarna

Rekreační domy ve Švédsku

Malebná vesnička Sälen se schovává na západě krásného švédského kraje Dalarna, jen několik desítek kilometrů od hranic s Norskem. Obec má během roku pouhých 650 obyvatel, avšak v zimě jejich počet dramaticky vzroste až o desítky tisíc. Oblast je totiž proslaveným centrem skandinávského běžeckého i sjezdového lyžování a rychlobruslení. Využijte některý z našich apartmánů ve Švédsku a užijte si báječnou tamní atmosféru bílých zim a barevného léta i vy. Právě ze Sälenu každoročně startuje věhlasný, 90 kilometrů dlouhý Vasův běh. Během ubytování v Dalarna se ovšem můžete oddat i mnohem méně náročným trasám. Zasněžené krásné lesy a planiny mezi střediskem a městečky Säfsen, Grönklitt nebo Lugnet jsou protkány stovkami kilometrů vždy upravených a výborně značených běžeckých tratí. Ledovcová jezera jako Orsa či Run nabízí bruslařům sáhodlouhé ledové plochy k dokonalému vyžití.

Země sportovcům zaslíbená

Provincii Dalarna lemuje ze severu nádherná Skandinávská vrchovina s nejvyššími polohami okolo 1 200 metrů. Není proto náhodou, že blízko Sälenu vyrostl rozsáhlé ski areál, skutečný ráj pro všechny sjezdaře, snowboardisty i freeridery. Vyberte si jednu z kvalitních horských chat ve Švédsku a při sportu si vychutnejte nádherný výhled na četná, křišťálově čistá ledovcová jezera, poházená mezi skalnatými pahorky. Nedaleko vísky Sälen objevíte v národním parku Fulufjället i nejvyšší švédský vodopád Njupeskär (impozantních 93 metrů). Nesmírně populární jsou zde tu taktéž lodní výlety a rybaření na řece Västerdalsälven. Všichni turisté by se v rámci dovolené ve Švédsku měli vydat i do dalšího národního parku Töfsingdalen s vrcholem Storvätteshagna (1 204 metrů), za typickou severskou faunou a flórou do přírodní oblasti Sánfjället či k velkému jezeru Siljan.

Za pobytem na lyžích, na bruslích, na kole i v pohorkách

Chaty a chalupy ve středním Švédsku

Okolí rekreačního střediska Sälen, jakož i celý kraj Dalarna, je jako stvořené k fantastické cyklistice a nenáročné pěší turistice nádhernou přírodou a na nebývale čistém vzduchu. Téměř 900 kilometrů značených cyklostezek na vás čeká na pláních mezi městečky Säfsen, Sälen, Idre, Mora a Rättvik. Ve Falunu se několikrát konalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Z vašeho prázdninového domu ve Švédsku budete mít na všechna zajímavá místa co by kamenem dohodil. Při svých toulkách kolem Sälenu rozhodně též navštivte vyhlášené přírodní oblasti a zábavní parky Dalarny. Park predátorů u Fryksas je největším evropským volným výběhem medvědů, vlků či lišek, v němž je můžete pozorovat v jejich přirozených podmínkách. Nejtypičtějšího skandinávského živočicha, tedy obrovská stáda losů, vám předvede Langshyttans Moose Park poblíž krásného středověkého městečka Hedemora.