search

Dovolená v Jämtland

Za lyžováním, horami a jezery do švédského regionu Jämtland

Rekreační domy ve Švédsku

Kouzelná švédská provincie Jämtland se táhne severozápadem země podél hranic s Norským královstvím. Rozloha kraje činí 34 tisíc čtverečních kilometrů, což je víc než celá Morava. Jedná se převážně o hornaté území s nejvyšším vrcholkem Storsylen, jenž měří 1 728 metrů a spadá pod masiv Sylan. Zdejší překrásná, liduprázdná krajina – pouze občas narušená vesnicí nebo horskou chatou ve Švédsku – je hotovým pokladem pro všechny turisty, snílky a nenapravitelné romantiky. Největším návštěvnickým lákadlem Jämtlandu je jeho nezkažená příroda plná hor, skalisek s fantastickými panoramaty a tajemných roklin. Po rozlehlých slatinách a planinách se prohánějí stáda losů a blankytná jezera jako Storsjön či Ragundasjön oplývají hejny ryb. To všechno v letních měsících vytváří skvělé podmínky pro koupání a vodní aktivity, kterých si zde během dovolené v severním Švédsku můžete užít opravdu do sytosti.

Toulky přírodou i výtečná lyžovačka ve švédském stylu

Chaty a chalupy v severním Švédsku

Paradoxně však – zásluhou teplého Golfského proudu – v západní části Jämtlandu panuje mnohem mírnější klima než ve východní polovině. Celkově jsou zde klimatické podmínky pro turistiku, cyklistiku a další aktivity kupodivu velice příjemné. Prohlédněte si proto náš katalog, vyberte si rekreační dům ve Švédsku podle svého gusta a vypravte se za atrakcemi Jämtlandu. Patří mezi ně především četné národní parky, plné jedinečných krás severské přírody. K nejhezčím z nich se řadí Sonfjället s táhlými, v zimě bělostnými horskými masivy. Dominantou národního parku Töfsingdalen je báječný, 1 204 metrů vysoký vrchol Storvätteshagna. Ubytování ve Švédsku si můžete zajistit i ve skvělém lyžařském resortu Funäsfjällen. Řadí se k nejrozsáhlejším ve Skandinávii, zahrnuje další ski areály jako Ramundberget, Ljusnedal nebo Fjällnäs a nabízí 300 kilometrů běžeckých tras, 136 sjezdových tratí a řadu snowparků.

Užijte si lákadla sportovní bašty Östersundu

Metropolí Jämtlandu je šarmantní Östersund, ležící u jezera Storsjön, kolem kterého je odpradávna díky vodě, rybolovu a úrodné půdě koncentrována většina obyvatelstva kraje. Unikátní pravěké petroglyfy losů v oblasti Glösa dokumentují osídlení oblasti již před 5 000 lety. Současné hlavní město, typicky skandinávské, čisté a upravené sídlo s bohatým kulturním životem a mnoha zajímavými budovami moderními i historickými, vzniklo v polovině 17. století. Též v Östersundu poskytujeme komfortní ubytování ve Švédsku. Švédsku zde přijdete na chuť zásluhou dlouholetá tradice vrcholových zimních sportů a pravidelných světových šampionátů v biatlonu, běžeckém lyžování, krasobruslení a rychlobruslení. Vaše děti se zabaví ve 42 hektarovém Frösö zoo, ukrývající řadu exotických zvířat a rostlin, ale i přehršle doprovodných atrakcí. Neméně přitažlivý je vodní park Storsjöbadet s rozsáhlým systémem bazénů, wellnessů, saun a dalších mokrých radovánek včetně relaxačního cvičení.