search

Ubytování v Laponsku

Ubytování v severním Švédsku

Prozkoumejte přírodní zázraky švédského Laponska

Rekreační domy ve Švédsku

Nejsevernější a zároveň největší švédský region Laponsko (švédsky Lapland) svými téměř 110 tisíci čtverečními kilometry zabírá plnou čtvrtinu rozlohy země. Region má nejnižší hustotu zalidnění ze všech krajů Švédského království. Většina jeho území leží za severním polárním kruhem, proto zde můžete spatřit půlnoční slunce a polární záři. Na svých toulkách během dovolené ve Švédsku budete mnohdy celé dny sami uprostřed opravdu spektakulární přírody. Laponská krajina je zcela panenská a pečlivě udržovaná v nesčetných rezervacích a národních parcích. Největším chráněným územím provincie a také severní Evropy je úchvatný Vindelfjällen, horská krajina Skandinávských alp, mezi nimiž se rozprostírá drsná a zároveň mámivě přitažlivá tajga, tundra a nádherné lužní lesy i louky. Lapland je díky tomu bezpečným domovem mnohých vzácných tvorů jako medvědů hnědých či polárních lišek. Vyberte si některou z našich chat a chalup ve Švédsku, dobrodružství, které prožijete, se vám otiskne hluboko do paměti. Pokud se rozhodnete cestovat pohodlněji vlastním automobilem, přečtěte si užitečné informace o dopravě ve Švédsku.

Švédské Laponsko

Na toulkách krajem bez civilizace

Ve volné přírodě Laponska můžete pozorovat taktéž rosomáky, lumíky, bobry, vlky, obrovská stáda losů a sobů a na 120 druhů ptáků. Stačí si objednat kvalitní, dobře zařízenou horskou chatu ve Švédsku, které často disponující fantastickým výhledem do okolí. Takzvaná Laponská oblast, sestávající se z národních parků Abisko, Björnlandet, Muddus, Padjelanta, Stora Sjöfallet a Vadvetjakka, je právem zapsána na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO. K nejhezčím z nich patří na březové lesy a vřesoviště bohatý národní park Pieljekaise pojmenovaný podle stejnojmenné, 1 138 metrů vysoké hory. Skutečným králem švédských národních parků je Sarek, pravá divočina od veškerého ubytování ve Švédsku. Vypíná se v něm i Sarektjakka (2 089 metrů nad mořem), druhá nejvyšší hora království, a vrchol Skierffe, z něhož se otevírá úžasný pohled na jedinečnou deltu řeky Rapa. Pokud milujete treking a horolezectví, je to ráj jako stvořený pro vás.

Sweden Lapland

Kiruna, koruna laponské kultury

S laponskou kulturou pradávných sámských kmenů se nejlépe seznámíte v některé z větších městeček, kterých tu ovšem není mnoho. Nesmírně zajímavá je Kiruna, nejsevernější švédské město, ležící 145 kilometrů za polárním kruhem. Byla sice založena až v roce 1900, nicméně zdejší stopy sámského osídlení jsou staré až 6 000 let a rozhodně se vyplatí vypravit se z vašeho prázdninového domu ve Švédsku za jejich poznáním. Kiruna je největším sídlem Laponska, a to má pouhých 23 500 obyvatel. Nad 10 tišíc obyvatel tu má už jen neméně pozoruhodné Gällivare s blízkým lyžařským střediskem Dundret, v němž zimní sezóna trvá od října do května. Jste-li tedy dobrodružná povaha a milujete toulky někdy drsnou, ale naprosto úchvatnou divokou přírodou s panoramaty dvoutisícových velikánů pokrytých sněhem na obzoru, je pro vaši dovolenou švédské Laponsko tou pravou volbou. Doporučujeme si také přečíst informace pro vstup do přírody ve Švédsku.