search

Dovolená v Norrbotte

Rekreační domy ve Švédsku

Odhalte neprobádaná zákoutí švédské provincie Norrbotten

Pozoruhodná švédská provincie Norrbotten se rozprostírá až na samém severu země, kde hraničí s Finskem. Jihovýchodní okraj tohoto úchvatného regionu, jehož součástí je i kus historického Laponska, omývají vody Botnického zálivu (Botten). Většina jeho území se nalézá za polárním kruhem, takže se zde při pobytu v prázdninovém domu ve Švédsku setkáte s kouzelnými úkazy jako polární záře, polární den a polární noc. Na 100 tisíci kilometrech žije v Norrbottenu pouhých 250 tisíc obyvatel. Toto téměř neobydlené území, bez známek civilizace a většinou i bez rekreačních domů ve Švédsku, se pyšní divokou a neuvěřitelně spektakulární severskou přírodou. Pobřeží při Botnickém zálivu je tu roztříštěno na několik tisíc překrásných ostrovů a ostrůvků, řazených do souostroví Pitea, Lulea, Kalix a Haparanda.

Vydejte se po stopách dávné sámské kultury

Chaty a chalupy v severním Švédsku

Severem Norrbottenu, historického území kmene Sámů (tedy předchůdců Laponců), se táhne Skandinávský masiv s nejvyššími vrcholky hravě přesahujícími 2 000 metrů. Naprosto nedotčená drsná krajina tu uvítá každého osamělého turistu nevídanými scenériemi. Nikoliv náhodou se právě zde rozkládá tichá země hor, tundry a tajgy Vindelfjällen, největší evropská přírodní rezervace. Na její alespoň základní poznání budete během dovolené ve Švédsku potřebovat minimálně jeden týden. V Norrbottenu se střetává původní sámská kultura s kulturou švédských a finských osadníků. Nejdůkladněji se s ní seznámíte ve dvou zdejších největších městech Pitea a Lulea, rozprostírajících se na pobřeží Baltského moře. Staré město Lulea zvané Gammelstad se skládá z působivého kostela Nederlulea z patnáctého století, který obklopuje 424 typických červených dřevěných domů. Toto působivé unikum je právem zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Vzhůru do nejpůsobivějších národních parků Skandinávského poloostrova

Velká část území švédského Laponska je zapsána na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO. Zdejší příroda je pečlivě chráněna v národních parcích Abisko, Björnlandet, Muddus, Padjelanta, Stora Sjöfallet a Vadvetjåkka. Kromě dech beroucích panoramat vás okouzlí též mnohými unikátními zástupci skandinávské fauny. Využijte naší nabídky horských chat ve Švédsku a vypravte se za skutečným dobrodružstvím, jaké už je dnes na evropském kontinentu výjimkou. Klenotem Norrbottenu je národní park Sark s druhou nejvyšší horou Švédského království, nedostupným skaliskem Sarektjakka (2 089 metrů nad mořem). Jeho další atrakcí je překrásná delta řeky Rapa, dobře pozorovatelná z vrcholu Skierffe. Pokud máte dostatek zkušeností a tělesné kondice, můžete se vydat za trekingem a horolezectvím i do rezervace Pieljekaise nazvané dle 1 138 metrů vysoké hory stejného jména.