search

Dovolená v Västerbotten

Rekreační domy ve Švédsku

Buďte vítáni v turisticky neznámém švédském kraji Västerbotten

Nádherný kraj Västerbotten tvoří jižní část úchvatného historického regionu Lappland (tzn. švédského Laponska). Na východě utváří jeho hranici Botnický záliv, na západě sousedí s Norským královstvím, jeho severním sousedem je kraj Norrbotten a jižně na něj navazují Västernorrland s Jämtlandem. Västerbotten je fantastickým místem zejména pro každého, kdo chce během své dovolené v severním Švédsku poznávat nezkaženou a divokou skandinávskou přírodu. Nadšenci do zimních sportů, zejména sjezdového a běžeckého lyžování, si ve Västerbottenu užijí ve vyhlášených střediscích Borgafjäll, Kittelfjäll a Klimpfjäll. Najdete v nich dostatek příležitostí k zimním výletům i ke komfortnímu ubytování ve Švédsku. Sníh tam ve vyšších polohách leží téměř po celý rok, proto není problém skvěle si zalyžovat i během kalendářního léta. Můžete si však vyzkoušet i jízdu na sobech nebo psích spřeženích.

Vydejte se během prázdnin ve Švédsku na napínavá setkání

Chaty a chalupy v severním Švédsku

Kulturním a správním centrem provincie Västerbotten je šarmantní osmdesátitisícové město Umea, ležící na břehu Botnického zálivu. Tato nevelká aglomerace je vyhlášeným švédským kulinářským a kulturním rájem: sídlí zde opera Norrlandsoperan, muzeum lyžování, muzeum vizuální kultury, městské muzeum, vlastivědné muzeum a koná se tu jazzový festival. Celosvětově ji proslavil známý spisovatel Stieg Larsson, který sem situoval děj své thrillerové, několikrát zfilmované trilogie Millenium. Objednejte si pohodlný a skvěle vybavený apartmán ve Švédsku a poznejte město Umea ze všech jeho stran. Bylo založeno už ve čtrnáctém a dnes je typickým severským městem, čistým a útulným, ve kterém si prohlédnete nesčetné památky i ukázky moderní skandinávské architektury. Dominuje mu skvostná červená budova radnice z konce 19. století ve stylu dánské neorenesance. Kolem ní se rozprostírá Radhusparken, jedna z nejkrásnějších městských zahrad.

Na průzkumu nekončících jezer a Sámova dědictví

Västerbotten zbožňují rybáři, neboť jeho řeky jako například Byske älv, Ransaran, Laisälven či Ammarnäs oplývají hejny až pětikilogramových lososů. Zkuste si rekreační byt ve Švédsku zajistit taktéž ve městečku Vilhelmina, centru dávné sámské kultury. Ve známém muzeu Risfjells Sameslöjd se seznámíte s historií tohoto kmene a nakoupíte unikátní rukodělné suvenýry. K dalším pěkným místům patří Skelleftea, Tärnaby a Norsjö. K největším jezerům Västerbottenu, která můžete na výletech ze svého rekreačního domu ve Švédsku obdivovat, se řadí Malgomaj a Storuman. Obě jsou typické svým protáhlým, ledovcovým tvarem, díky němuž měří na délku až 50 kilometrů. Za celodenní výlet rozhodně stojí i národní park Pieljekaise plný březových lesů a vřesovišť, nazvaný podle stejnojmenné hory.