search

Dovolená v Öland

Chaty a chalupy Švédsko

Ostrov Öland, tato kráska v Baltském moři se v mnohém liší od svých sester na pevnině. Náhorní rovina Stora Alvaret – téměř bezlesá krajina – vytvořila jedinečný ekosystém, kde zdomácněly jak rostliny z daleké Sibiře, tak i středomořská flóra. Barevnost Stora Alvaret, která byla zařazena pod ochranu UNESCO, připomíná suché roviny ve francouzské Provence. Kilometry písečných pláží, mořská koupaliště a dostatek slunečných hodin vytvářejí z ostrova Öland prázdninový ráj pro malé i velké.

Ubytování v soukromí ve Švédsku

  • Na hradě Eketorp se můžete alespoň na okamžik stát středověkým rytířem.
  • Nevlastníte řidičský průkaz? V městečku Lådbildslandet to nehraje žádnou roli – za volantem zde sedí děti.
  • Rodiče si možná večer vychutnjí koncert v magické atmosféře zámecké zříceniny Borgholm, vydají se naproti královské rodině v jejím letním sídle Solliden nebo budou obdivovat jedinečné skalní útvary Byrums raukar.
  • Barvy ostrova Öland odjakživa ispirovaly mnohé umělce, jejichž díla si můžete prohlédnou např. v muzeu Himmelsberga.

Švédský region Öland, víc než jen pouhý ostrov

Druhým největším švédským ostrovem je Öland. Rozkládá se v Baltském moři u jihovýchodního pobřeží země. Je také nejmenším švédským krajem, na rozloze zhruba 1 350 kilometrů čtverečních zde žije pouze necelých 25 000 obyvatel. Toto číslo však dramaticky vzrůstá v letním období, kdy svou dovolenou ve Švédsku každoročně tráví tisíce turistů z celé Evropy. Prosluněný Öland je nesmírně populární letní destinací. Disponuje stovkami kilometrů nádherných pláží pokrytých sněhobílým pískem a omývaných blankytně modrým Baltem. V letním rekreačním domě na Ölandu, v blízkosti letoviska Borgholm, tráví téměř každoročně svou dovolenou také švédská královská rodina.

Perfektní rodinná rekreace v severské přírodě

Ubytování v jižním Švédsku

Ostrov pojí s pevninskou částí Švédska monumentální šestikilometrový most Ölandsbron, chlouba infrastruktury švédské dopravy. Öland je proslulý jako ideální místo k rodinné rekreaci se spoustou atrakcí pro děti i dospělé. Oplývá především množstvím perfektně udržovaných míst pro kempování s vysoce kvalitními doprovodnými službami. Přístupný je také po vodě některým z četných trajektů ze Švédska. Öland se rovněž může pochlubit unikátní přírodou. Neuvěřitelnou pestrostí oplývá výjimečné území Stora Alvaret, ojedinělá vápencová pláň ve vnitrozemí. Díky vysokému PH zdejší půdy se tu daří vzácným druhům rostlin a spatříte lze také mnoho endemitických živočichů, které zkoumal a mapoval již v 18. století slavný přírodovědec Karl Linné.

Památky Ölandu mezi plážemi a zábavními parky

Kraj se pyšní bohatými dějinami, sahajícími až do prehistorických dob. Během dovolené v této části Švédska spatříte zajímavá neolitická pohřebiště i monumentální středověké hrady a zámky. Náleží k nim například ojedinělá zřícenina hradu Borgholms či dokonale zrekonstruovaná pevnost Eketorp. Objednejte si rekreační dům na Ölandu, kde naleznete téměř vše pro všestrannou a ničím nerušenou relaxaci. Skvostné pláže s bohatým sportovním vyžitím, zábavní parky, které na dlouhé hodiny zabaví vaše ratolesti, čarovná místa pro pěší turistiku či cykloturistiku v srdci unikátní přírody a pestrou paletu kulturních a památkových pozoruhodností.