search

Dovolená v Smålandu

Chaty a chalupy v jižním Švédsku

V zemi nábytku. Smaland ale nabízí mnohem více

Křišťálově čistá jezera vhodná ke koupání i rybaření, hluboké lesy a malebné pobřeží s plážemi pokrytými sněhobílým pískem vás uvítají ve švédském regionu Smaland. Se svými téměř 30 tisíci čtverečními kilometry zabírá podstatnou část jihovýchodu Švédska. Trajekty nebo po dálnici se do této krásné oblasti dostanete nejsnadněji. Téměř pět tisíc jezer, u nichž je vždy k dispozici řada útulných rekreačních domů v Smålandu předurčuje k aktivnímu trávení prázdnin vášnivými rybáři i milovníky přírody a pěší turistiky. V nádherné severské krajině jsou pro ně připraveny stovky kilometrů značených tras, cyklostezek a míst ke kempování či piknikům.

Vodní radovánky kolem centra evropského nábytkářství

Dovolená v rekreačních chatách ve švédském regionu Småland

U pobřeží Smalandu se rozprostírá spousta romantických skalnatých ostrůvků, které můžete navštívit pronajatým člunem, na kajaku nebo kánoi, nesmírně populárním prostředkem místní dopravy. Švédsko tady u sněhobílých pláží nabízí též mnoho atrakcí pro nejmenší v podobě zábavních parků, dětských hřišť a rozličných tematických zahrad se zvířaty. Smaland je kolébkou světoznámého nábytkářského řetězce IKEA. Ve městě Älmhult, kde byla firma založena, naleznete její největší a nejmodernější nákupní centrum vůbec. V rámci dovolené v jižním Švédsku si prohlédněte obrovskou expozici s názvem „IKEA v průběhu věků“, jež představuje výrobu nábytku od 40. let minulého století.

Příroda, lyžování a velkolepé hrady Smalandu

Dovolená v jižním Švédsku může být také aktivní a dobrodružná. V létě prozkoumejte divokou a nedotčenou přírodu v národním parku Store Mosse, kde v bujných a zdravých lesích a uprostřed rozsáhlých vřesovišť narazíte na volně žijící představitele severské fauny včetně losů. Zima udělá radost zejména lyžařům v oblíbeném středisku Isaberg. Rezervujte si co nejdříve rekreační chatu ve Smalandu a užijte si širokou paletu památek a kultury. Klenotem mezi množstvím zdejších hradů a zámků je monumentální, královský Kalmar, jehož historie se začala psát už v roce 1180. Kromě ohromující architektury se v jeho expozicích seznámíte s téměř osmi sty roky bohatých dějin celého regionu.

Prázdninové domy ve Švédsku

Småland,zmenšenina celého Švédska, která ho zároveň významným způsobem spoluformovala. Červené dřevěné domky na lesních mýtinách, hluboké zelené lesy, jiskřící hladina jezer, řek a moře pod blankytnou oblohou, to je idylický obrázek z regionu Småland. Barevná malá města jako např. malebné Eksjö – domov smålandských husarů, sladká Gränna s dlážděnými uličkami a cukrovými tyčinkami se těší na své návštěvníky.

  • Historické památky jako překrásný zámek ve městě Kalmar a ruiny na ostrově Visingsö dokumentují historický význam regionu Småland. Ve městě Visingsö se můžete posadit do kočáru a vyrazit na cestu do přírody.

Ubytování ve Švédsku

  • Småland je Astrid Lindgrenová a Astrid Lindgrenová je region Småland. Nahlédněte na okamžik do některé z jejích knížek a hned se Vám na každém rohu objeví Katthult nebo Bullerbü.
  • Den ve westernovém městečku High Chaparall je neopakovatelným zážitkem pro návštěvníky všech věkových skupin.
  • Lyžování? Každý rok soupá počet lyžařských fanoušků, kteří se vydávají např. na Isaberg nebo do jiných smålandských zimních středisek.