search

Dovolená v Uppsale

Univerzitní švédská Uppsala se do dějin zapsala tlustou čarou

Rekreační domy ve Švédsku

Když švédští vojáci odváželi koncem třicetileté války z Prahy vzácnou Stříbrnou bibli, jistě netušili, kolik českých turistů ji v uppsalské univerzitní knihovně Carolina Rediviva bude moci opět spatřit. Díky našim prázdninovým domům ve Švédsku máte možnost Codex Argentum vidět i vy. Ovšem „město studentů“ se pyšní tolika zajímavostmi, že by bylo hříchem nepobýt déle a pořádně si ho neužít. Uppsala leží na řece Fyrisan, nedaleko od míst, kde vtéká do gigantického jezera Mälaren. Jeho záliv Ekoln je plný jachetních marin a poblíž četných chat a chalup ve Švédsku se tu taktéž najdou hezké pláže. Spoustu příležitostí k aktivnímu pohybu, včetně plavání, turistiky či jízdy kánoí, objevíte i v blízké rekreační zóně Fjällnora. Přímo ve městě byl vybudován akvapark Fyrishov a nejen děti nadchne úzkorozchodná muzejní železnice do Faringe, provozovaná od června do září.

Přeneste se do časů Vikingů a rytířů

Uppsala je počtem obyvatel (140 tisíc) až čtvrtá ve Švédsku, avšak svým historickým významem si žádá mnohem více pozornosti. Na starodávné vikinské tradice odkazuje archeologické naleziště Gamla na okraji města se zlatým pohanským chrámem a nejstarším dochovaným pohřebištěm ve Švédsku. A jen kousek vedle bylo roku 1164 založeno nejstarší švédské arcibiskupství. Vydejte se během dovolené ve Švédsku za symbolem církevní moci Uppsaly, do protestantské katedrály Domkyrkan. S výškou téměř 120 metrů se jedná o nejvyšší sakrální stavbu Skandinávie – nejen proto se zde konaly královské korunovace. Ve svých gotických prostorách ukrývá největší švédský zvon Thornan a ostatky krále Gustava Vasy, zemského patrona svatého Erika nebo botanika Carl Linného, o jehož životě se více dozvíte v jeho muzeu.

Studentský život a ubytování ve Švédsku

Paradoxem zůstává, že na katedrálu míří děla stojící u zvonu Gunilla před další dominantou Uppsaly, nepřehlédnutelným renesančním zámkem stejného jména. Odkazují na královy spory s arcibiskupem v 16. století, uvnitř umístěné umělecko-historické muzeum a botanická zahrada naopak připomínají, že město je především zdrojem znalostí a vědění. Slavnou univerzitu, nejstarší na severu Evropy, tu založili již roku 1477 v původní budově Gustavianum se sbírkou obsahující původní vikinskou loď a historickou pitevnu. Současnou hlavní budovou je novorenesanční Universitetshuset. V Uppsale, rodišti Anderse Celsia, se však se svého rekreačního bytu ve Švédsku můžete vypravit i do baziliky Nejsvětější Trojice či k hrobu druhého generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda. Za nákupy vyrazte na bulvár Drottningsgatan nebo bleší trh na Vaksala Torg, v létě si nenechte ujít některou z významných hudebních akcí jako například Reggae festival. A nezapomeňte, že kolem mezinárodního letiště Arlanda se během slabé hodinky dostanete do metropole Stockholmu.