search

Dovolená v provincii Värmland

Chaty a prázdninové domy ve středním Švédsku

  • Värmland je zemí tisíce jezer, lesů a celkem 84 přírodních rezervací. Velké rozdíly v nadmořské výšce, pět klimatických zón a bohatá fauna dělají z kraje Värmland ideální místo pro nejrůznější aktivity v přírodě.
  • Dalsland, region s obrovským množstvím vodních ploch je často nazýván Mekkou všech kanoistů a vodáků.
  • O možnostech rybaření ani nemluvě.
  • Pokud máte rádi přírodu, rybaříte, věnujete se turistice, jezdíte na kole nebo rádi veslujete, pak jste na pravém místě. Rafting ve Filipstad a Torsby, horolezectví v Degerfors, bobří a losí safari v Hagfors, Filipstad a Säffle, to je jen několik tipů pro Vaši dovolenou.

Zkuste apartmány ve švédských oblastech Värmland a Dalsland

Švédské regiony Värmland a Dalsland uchvátí každého návštěvníka drsnou krásou nedotčené severské přírody, smaragdovými vodními plochami a hektary hustých, zdravých lesů. V zimě tu panují skvělé podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování. Slušná várka důvodů pro to, zajímat se o naše rekreační domy ve Švédsku. Mimo to oba kraje disponují i množstvím starobylých památek a krásných měst, která pamatují již časy Vikingů. Za návštěvu v rámci ubytování ve Švédsku rozhodně stojí nenápadná Arvika, upravené Sunne či Saffle s dvěma vikinskými muzei. Nezapomeňte ani na národní parky Djurö a Tresticklan.

Trajektem do Švédska a poté hurá za dobrodružstvím!

Kraj Värmland se rozprostírá na středozápadě země při hranicích s Norskem. Je proslulý především pro svou nádhernou severskou přírodu, úžasné horské oblasti a tisíce křišťálově čistých jezer. V oblasti, jako stvořené k aktivní turistické či cyklistické dovolené ve Švédsku, se nachází celkem 84 chráněných přírodních území. Totéž platí pro bezprostředního jižního souseda Värmlandu, neméně malebnou provincii Dalsland. Žádné švédské území nedisponuje tolika jezery jako právě Dalsland, do jehož katastru spadá i největší švédské jezero Vänern. Tyto vodní plochy jsou propojeny mohutným říčním systémem, což dělá z Dalslandu ráj kanoistiky a raftingu s mnoha rybářskými chatami ve Švédsku.

Odpočiňte si v krásných městech severu

Metropolí Värmlandu je nádherný, téměř devadesátitisícový Karlstad. Jedná se o typicky skandinávskou aglomeraci, čistou a poklidnou, v níž se moderní architektura snoubí s okázalými historickými památkami. Město bylo založeno v roce 1584 a je vystavěno v mřížkovitém půdorysu pravoúhle se křížících, výstavních ulic plných zeleně a stylových restaurací a kaváren.

Největším městem Dalslandu je idylický Amal, ležící přímo na břehu jezera Vänern. Historie obce sahá až do poloviny 17. Století. Roku 2005 dokonce Amal získal druhé místo v prestižní mezinárodní soutěži LivCom Awards jako jedno z nejkrásnějších míst pro život. Během dovolené ve Švédsku, v Dalslandu proto rozhodně neváhejte a nechejte se okouzlit jeho jedinečnou atmosférou.

Jezera a lesy, to je švédský Värmland, ráj romantiků a sportovců

Pravá severská příroda plná blankytných jezer a rozsáhlých lesů je poznávacím znamením švédského regionu Värmland. Přidáte-li k tomu spoustu příležitostí k dobrodružnému trávení volných chvil a sportování, máte před sebou místo jako stvořené k prožití aktivní dovolené ve Švédsku. Milovníci sjezdové i běžeckého lyžování, cyklistiky a turistiky si tady budou připadat jako v ráji. Zima je ve Värmlandu, kraji na středozápadě u švédských hranic s Norskem, pořád ještě hodně podobná výjevům z Ladových obrázků. Užijte si skvělé podmínky k lyžování a ostatním sněhovým radovánkám například ve snowboardovém areálu Sunne s ledovou věží vysokou 20 metrů. Na zamrzlém Bergslags Kanal je k dispozici 60 kilometrů dlouhá dráha na bruslení a dokonce stovky kilometrů sjezdovek všech obtížností najdete ve ski areálech Mattila nebo Langberget.

Dovolená ve víru adrenalinu, sportu a rybolovu

Vyberte si některou z našich horských chat ve Švédsku a nechte se zlákat nekonečnou krajinou křišťálově čistých jezer a malebných kopců v čele s vrcholem Granberget (701 metrů). Ukrývá se v ní na 8 desítek chráněných přírodních území jako například rezervace Glasskogen s výtečně značenými stezkami mezi jezerními meandry a složitým akvaduktem Haverud. V letních měsících se tu koná vyhlášený kanoistický maratón. Městečka Torsby a Filipstad jsou známá jako centrum raftingu, to samé platí pro Degerfors v oblasti cykloturistiky. Děti můžete vzít do losího safari v Hagfors, v němž uvidí zdejší nejtypičtější živočichy. Ze svého rekreačního domu ve Švédsku se ovšem můžete vydat trochu dál i k největšímu skandinávskému jezeru Vänern a přiléhajících národních parků Djurö a Tresticklan.

Na výpravě za typickou skandinávskou architekturou

Hlavním městem Värmlandu je kouzelný Karlstad, bydliště 90 tisíc obyvatel a možnost ubytování v soukromí ve Švédsku. Vzniklo roku 1584 a sleduje mřížkovitý půdorys pravoúhle se protínajících ulic zaplněných stromořadími, restauracemi a obchody. Moderní architektura se tu vkusně mísí se starobylými pamětihodnostmi, mezi něž patří kamenný most Östra bron, katedrála, budova divadla či radnice. Nedaleko Karlstadu stojí známý sochařský park Rottnerosa, muzeum švédské spisovatelky Selmy Lagerlöf najdete v jejím rodišti na bohatém panství Marbacka. K dalším atrakcím Värmlandu, dobře dosažitelným z komfortních apartmánů ve Švédsku, se řadí historické sklárny Glava Glasbruk, vikinská muzea v Saffle a určitě též na první pohled nenápadná Arvika. Prázdniny, které tady prožijete, se zařadí mezi ty nejúchvatnější ve vašem životě.