Vstup do přírody ve Švédsku

Důležité informace na dovolené ve Švédsku

Kdo by nechtěl navštívit nádhernou přírodu a skvosty architektury Švédska. Tato bezpečná země s vysokou životní úrovní je nabita všemi atrakcemi. Nabízí perfektní ubytování na chatách, blízko pestrostí přírody. Mějte však na paměti, že je třeba dodržovat dané zákony této země. Zde je několik rad a rizik, která by vás mohla zajímat.

V posledních měsících se objevuje nešvár vykrádání vozů a autobusů u pastvin a jiných volných ploch i na parkovištích. Hlavně ráno anebo ve večerních hodinách. Ideální je přenocování v pronájmu chaty, kde o svoje věci nemusíte mít strach. Ve Švédsku platí i zákaz kouření v restauracích, na zahrádkách je povoleno.

Do apartmánů se ihned zamilujete

Výhodou této překrásné země je zákon neboli právo volného pobytu v přírodě – allemansrätt. Turisté se tedy můžou pohybovat po přírodě dle libosti, i po té soukromé. Jistě existují předepsaná pravidla. Není možné rušit a jinak obtěžovat majitele pozemku. Je přísně zakázáno likvidovat a ničit jeho půdu a případně úrodu.

Stanování je na soukromé půdě povoleno, jen to nemusí být v bezprostřední blízkosti obytné části majitele. Rovněž není povoleno procházet přes pole a lesy vlastníka za účelem ničení. V četných rezervacích Švédska není možno bez povolení na jednom místě stanovat déle jak dva dny. Pokud chcete pobýt na stejném místě déle, je nutné kontaktovat správce rezervace či národního parku.

Užívejte si ubytování Švédska

Jestliže byste si chtěli v rezervacích rozdělat oheň, rychle na to zapomeňte, je to naprosto vyloučeno! Tento zákaz je snad nejdůležitější! Oheň rozdělejte jen v případě bezpečnosti na soukromých pozemcích. Lákají vás pěkné květiny a houby? Je přísně zakázáno sbírat a trhat chráněné. Už dost bylo zákazů. Jako odreagování poslouží kanoistika i veslování v soukromých vodách.

Příroda strhující země se nesmí ničit, stejně jako zasahovat do hnízd ptáků a brát jejich vejce. Automobilem je zakázáno jezdit krajinou. Pokud cestujete se psem, hlídejte si ho velmi bedlivě! Poznejte krásu zdejší přírody a zavítejte do rekreačních chat Švédska připraveni a informováni o jeho specifikách.